Sastanak ministara poljoprivrede Zapadnog Balkana, Moldavije, Ukrajine i zemalja članica Evropske unije uključenih u Berlinski proces održan je u Berlinu, u organizaciji Stalne radne grupe za regionalni ruralni razvoj jugoistočne Evrope (SWG/RRD) i Saveznog ministarstva za hranu i poljoprivredu Nemačke, u okviru Globalnog foruma za hranu i poljoprivredu.
Tom prilikom, Livija Pavićević, držani sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, istakla je da je strateško partnerstvo između Evropske unije i Zapadnog Balkana važnije neko ikad ranije, kao i da Evropska unija ponovo potvrđuje svoju punu posvećenost perspektivi članstva Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji.
Kako je navela, novi instrument EU – Plan rasta za Zapadni Balkan predstavlja ključno sredstvo za ubrzanje procesa proširenja i pruža dodatni podsticaj vladama na zapadnom Balkanu u sprovođenju fundamentalnih reformi, uključujući ekonomske i institucionalne reforme, kao i reforme u oblasti vladavine prava, demokratije i ljudskih prava, potrebne za integraciju u jedinstveno tržište.
Prema njenim rečima, Srbija je prepoznala mogućnosti, potencijale i perspektive koje ovaj trenutak nosi, zbog čega je preduzela različite aktivnosti na ubrzanju celokupnog procesa evropskih integracija, uključujući i aktivnosti u oblasti poljoprivrede.
Pročitajte još:
- Fondacija Sidro: Poziv za dodelu sredstava u Vojvodini
- Regenerativna poljoprivreda – veći prinosi uz niže troškove proizvodnje
- Vlada usvojila dopunu Zakona o poljoprivredi
„Srbija kontinurano ulaže napore u proces evropskih integracija, a posebno bih ukazala na aktivnosti koje su preduzete u pregovaračkom procesu u poglavljima 11, 12 i 13. U Poglavlju 11 – Poljoprivreda i ruralni razvoj, ažurirali smo Akcioni plan u skladu sa novom zajedničkom poljoprivrednom politikom i on je dostavljen Evropskoj komisiji. Republika Srbija će nastaviti da radi na unapređenju sprovođenja Akcionog plana kako bi u što kraćem roku bila spremna za pristupanje. Kada je reč o Poglavlju 12 – Bezbednost hrane, veterinarska i fitosanitarna politika, Republika Srbija je intenzivirala rad na ispunjavanju merila za otvaranje pregovora, a pre svega Merila 1, koje se odnosi na donošenje zakonskog okvira, koji je takođe postao deo Reformske agende. Akcioni plan za Poglavlje 13 – Ribarstvo, koje je završno merilo u ovom poglavlju, usvojen je u decembru 2024. godine i nakon prevođenja planirano je da bude dostavljen EK”, naglasila je Pavićević.
Ona je podsetila na to da je u oktobru 2024. godine Vlada Republike Srbije usvojila Reformsku agendu, pripremljenu na osnovu Plana rasta za Zapadni Balkan, te navela da je deo Reformske agende i mera iz oblasti poljoprivrede koja se odnosi na jačanje konkurentnosti poljoprivrednog sektora i da je u toku izrada Akcionog plana za implementaciju Reformske agende.
Dodala je da Srbija ostaje posvećena sprovođenju Zelene agende za Zapadni Balkan, jačanju poljoprivredne produktivnosti, obezbeđivanju bezbednosti hrane, promovisanju održivih praksi i pronalaženju najboljeg rešenja za sve aktuelne izazove, posebno one prouzrokovane klimatskim promenama.
Energetski portal