Izgradnja solarne elektrane kao infrastrukturni poduhvat zahteva temeljno planiranje, projektovanje i precizno izvođenje radova kako bi se osigurala efikasnost i dugotrajnost sistema. U blizini reke Tamiš, jedan takav projekat privodi kraju kompanija MT-KOMEX, poznata po realizaciji preko 250 solarnih elektrana na zemlji i na krovovima. Na oko 30 kilometara istočno od Zrenjanina, nalazi se naseljeno mesto Sutjeska, u opštini Sečanj, gde je pozicionirana elektrana čija je izgradnja protekla bez većih smetnji. Projekat se nalazi u završnoj fazi, preciznije, u fazi priključenja na elektroenergetsku mrežu.
Na ovom prostoru nalazi se 5.400 solarnih panela, pojedinačne snage 580 Wp, nemačkog proizvođača „Luxor Solar”. Paneli su postavljeni vertikalno pod uglom od 25 stepeni, što optimizuje njihovu efikasnost u sakupljanju sunčeve energije. Prikupljena električna energija se do invertora prenosi putem DC kablova. Invertori, proizvođača „Huawei”, igraju potom ključnu ulogu u konverziji jednosmerne struje (DC) iz panela u naizmeničnu struju (AC).
Što se tiče daljih komponenti, solarna elektrana na zemlji ukupne aktivne snage priključenja 2,4 MW sa celokupnom predajom energije u distributivni sistem ima 24 instalirana invertora, svaki sa kapacitetom od 100 kW, što omogućava efikasno upravljanje proizvedenom energijom. Zatim se električna energija preko kablova distribuira do lokalnih trafostanica, koje zatim povećavaju napon na 20 kV kako bi energija bila efikasno prenesena do centralnog razvodnog postrojenja.
U FOKUSU:
- Savremene tehnologije u upravljanju otpadom
- Otpad kao resurs – put ka održivoj energiji u Srbiji
- Inovacije za energetsku efikasnost i ekološku održivost
Bezbednost i stabilnost sistema su od velike važnosti. Uzemljenje solarne elektrane i gromobranska zaštita su samim tim neizostavni deo projekta kako bi se osiguralo da oprema i infrastruktura budu zaštićene od mogućih električnih pražnjenja i udara groma. Takođe, za potrebe bezbednog održavanja i rada, instalirano je adekvatno osvetljenje unutar celokupne elektrane.
Kompanija MT-KOMEX, koja stoji iza realizacije projekta elektrane u Sutjesci, ponovo je primenila princip rada – „ključ u ruke”, što znači da preuzima potpunu odgovornost – od projektne dokumentacije i dobijanja svih neophodnih dozvola, do finalnog tehničkog prijema i puštanja postrojenja u rad, što je već utabana staza u poslovanju kompanije.
– Nismo naišli na probleme prilikom realizacije projekta, sve je uglavnom teklo prema planu. Jedina izmena u odnosu na prvobitno idejno rešenje odnosila se na područje izgradnje elektrane. Zbog kanala koji protiče kroz predviđeno područje, koje je obuhvatalo tri parcele, bilo je potrebno izmeniti prvobitno rešenje. Shodno tome, solarna elektrana je izgrađena samo sa jedne strane kanala – objasnio je Filip Stojović, inženjer kompanije MT-KOMEX, kome je povereno vođenje projekta.
Priredila: Milica Vučković
Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala CIRKULARNA EKONOMIJA