Solarni parkovi mogu doprineti obnovi prirode u EU

Udruženje SolarPower Europe i organizacija za zaštitu prirode The Nature Conservancy objavili su značajan dokument koji naglašava ulogu solarnih parkova u borbi protiv klimatskih promena i obnovi prirodnih staništa.

Novi pristup, poznat kao „solarna energija koja uključuje prirodu“, obuhvata solarne instalacije koje unapređuju lokalni biodiverzitet, kombinujući obnovu i očuvanje prirode sa proizvodnjom energije na istoj lokaciji.

Dokument poziva na novi, međusektorski okvir politike EU koji će podržati razvoj solarnih parkova prilagođenih prirodi. Takvi parkovi su strateški postavljeni kako bi minimizirali negativne uticaje na lokalne ekosisteme i uvećali koristi za floru, faunu i zajednice u njihovoj blizini.

Rebeka Hamfris, šefica odeljenja za klimatsku politiku za Evropu u The Nature Conservancy, ističe važnost dobro osmišljenih solarnih parkova.

Foto-ilustracija: Unsplash (Gabriel Gabriel)

„Pravilno locirani i projektovani solarni parkovi mogu doneti koristi za klimu i prirodu, stvarajući pozitivna rešenja za sve“, rekla je Hamfris, dodajući da su sada na potezu donosioci politika koji treba da iskoriste postojeće okvire, poput Zakona o obnovi prirode, kako bi podržali veće investicije u ovakve projekte.

Ovaj zakon, koji je stupio na snagu 18. avgusta 2024. godine, postavlja cilj da se obnovi najmanje 20 odsto degradiranih kopnenih i morskih ekosistema do 2030. godine i svi degradirani ekosistemi do 2050. Iako solarni parkovi zauzimaju svega 0,3 odsto ukupne površine EU, njihov strateški dizajn je ključan kako bi bili usklađeni sa ambicioznim ciljevima Zakona o obnovi prirode.

Preporuke iz dokumenta uključuju stvaranje zajedničke definicije solarnih parkova koji uključuju prirodu na nivou EU, pružanje smernica za razvoj kako bi se minimizirali gubici biodiverziteta, te uspostavljanje sistema praćenja i evaluacije.

Pročitajte još:

Solarne elektrane podstiču biodiverzitet?

Studija pod nazivom „Raznolikost vrsta u solarnim parkovima – nacionalna terenska studija“, koju je objavilo nemačko Savezno udruženje nove energetske industrije, istražuje biodiverzitet u solarnim parkovima na poljoprivrednom zemljištu, a prvi rezultati ukazuju na pozitivne efekte na biološku raznovrsnost, piše Ekovjesnik.

Istraživanje obuhvata 24 solarna sistema na poljoprivrednim površinama u Nemačkoj i jedan u Danskoj, a njena kompletna evaluacija očekuje se u prvom kvartalu 2025. godine.

Do sada je zabeleženo 354 različite biljne vrste u 22 solarna sistema, uključujući i ugrožene vrste, kao i one koje su tipične za ruralna područja i šume. Autori objašnjavaju da ispod solarnih modula postoji hladnija i vlažnija klima, što omogućava rast biljaka poput jagoda, malina i pečurki.

Preliminarni rezultati pokazuju da se situacija značajno razlikuje od lokacije do lokacije, u zavisnosti od okruženja i uslova pre izgradnje solarnih sistema. Zaključak je da bi bilo poželjno imati individualni pristup za svaku lokaciju. Dizajn i upravljanje solarnim parkovima takođe utiču na vrste koje se naseljavaju ili koriste područje.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti