Ukupni udeo energije vetra i sunca u proizvodnji električne energije u Turskoj protekle godine iznosio je 18 odsto, navodi se u Emberovom izveštaju Pregled električne energije u Turskoj 2025 koji se objavljuje četvrtu godinu zaredom i analizira podatke o proizvodnji i potrošnji električne energije.
Porast instaliranih kapaciteta solarne energije u Turskoj počeo se odražavati i na udeo solarne energije u ukupnoj proizvodnji električne energije. Energija vetra ostala je stabilna, dok se proizvodnja iz hidroelektrana i dalje prilagođavala periodima suše.
U 2024. godini, proizvodnja solarne električne energije u Turskoj porasla je za 7,3 TWh, što predstavlja skok od 39 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Taj rast u samo jednoj godini gotovo je dostigao ukupni nivo solarne proizvodnje iz 2018. godine (7,8 TWh).
Izveštaj otkriva da je ključni faktor koji je omogućio ovaj iskorak bilo otvaranje puta za izgradnju solarnih elektrana za vlastite potrebe. Povećanje solarne proizvodnje od 7,3 TWh pokrilo je 32 odsto ukupnog porasta proizvodnje električne energije.
Najveća proizvodnja ostvarena je tokom juna kada je proizvedeno 3,2 TWh. Udeo solarne energije u proizvodnji električne energije u Turskoj dostigao je 7,5 odsto u 2024. godini, u poređenju sa 5,7 odsto u 2023.
„U poređenju s 20 evropskih zemalja s najvećom potrošnjom električne energije, Turska je u 2024. prestigla Švajcarsku po udelu solarne proizvodnje, ali je ostala iza Rumunije. Rumunija je 2023. godine proizvodila 3,9 odsto električne energije iz sunca, da bi taj udeo udvostručila na 7,8 odsto u 2024.”, navodi se u izveštaju.
Pročitajte još:
- Hrvatska planira da gradi solarne elektrane uz auto-put
- Puštena u rad najveća solarna elektrana u Evropi uz aerodromsku pistu (FOTO)
- Plutajuća solarna elektrana na malim jezerima povećava emisije štetnih gasova?
U poređenju sa zemljama sa sličnim solarnim potencijalom poput Italije, Španije, Portugala i Grčke – udeo solarne energije u proizvodnji električne energije kreće se između 14 i 22 odsto. Poljska je prošle godine prestigla Tursku po ovom pokazatelju, dostigla je udeo od devet odsto u 2024.
Usporen rast vetroenergije
Proizvodnja električne energije iz vetra porasla je za samo pet odsto u periodu od 2022. do 2024, dok je rast kapaciteta iznosio 13 odsto . Zbog usporene izgradnje novih vetroelektrana i povećane potražnje za električnom energijom, udeo energije vetra u ukupnoj proizvodnji beleži samo minimalan rast – dostigavši 10,7 odsto u 2024. godini, u odnosu na 10,6 odsto u 2023.
Turska i dalje prednjači u odnosu na Norvešku, Italiju i Francusku po udelu vetroenergije u proizvodnji električne energije u 2024. godini.
Inače, Evropa beleži pad novih vetroelektrana, a kao razlog navodi se rast troškova instalacije vetroturbina.
Ciljevi Turske do 2035. godine, predstavljeni tokom COP29, predviđaju učetverostručenje postojećih kapaciteta vetroelektrana i solarnih elektrana. Njihovim ostvarenjem udeo fosilnih izvora u proizvodnji električne energije mogao bi pasti ispod 20 odsto, dok bi udeo energije iz vetra i sunca mogao porasti na 49 odsto.
Energetski portal