Odbor za životnu sredinu Evropskog parlamenta usvojio je novi stav koji ima za cilj zaštitu površinskih i podzemnih voda od zagađenja kako bi se bolje upravljalo istim i kako bi voda bila kvalitetnija. Predložene mere obuhvataju strogo praćenje supstanci, sprečavanje zagađenja podzemnih voda i uvođenje proširenog mehanizma odgovornosti proizvođača.
Kao značajan korak ka jačanju zaštite životne sredine, Komitet za životnu sredinu Evropskog parlamenta odobrio je svoj stav o zaštiti podzemnih i površinskih voda od zagađenja. Poslanici Evropskog parlamenta izglasali su predlog sa 69 glasova za, četiri protiv i 15 uzdržanih.
PROČITAJTE JOŠ:
- IZVEŠTAJ O KVALITETU EVROPSKIH VODENIH POVRŠINA
- OKO PAKLENIH OSTRVA NESTAJU POSIDONIJE
- NEOPHODNA ULOGA PODZEMNIH VODA USRED KLIMATSKIH PROMENA
Ključni predlog koji su izneli poslanici Evropskog parlamenta uključuje proširenje liste koja obuhvata supstance koje su rizik po ljudsko zdravlje i životnu sredinu. Poslanici Evropskog parlamenta se protive ograničavanju broja supstanci na listi za praćenje, što je bio raniji predlog Komisije. Zalažu se, suprotno tome, za redovno ažuriranje liste uz praćenje novih naučnih otkrića, nalazi se u saopštenju EP-a.
Ključne supstance koje se preporučuju za dodavanje na listu su one što uključuju mikroplastiku, mikroorganizme otporne na antimikrobne lekove, odabrane antimikrobne gene otpornosti i potencijalno sulfate, ksantate i nerelevantne metabolite pesticida.
Takođe, s obzirom na troškove koje zahteva ovaj stav, koje finansiraju članice, EP predlaže da zagađivači snose veću odgovornost i troškove.
Sledeći ključni korak u ovom procesu je da EP krene u pregovore sa nacionalnim vladama.
Dajući prioritet kvalitetu vode i kontroli zagađenja, EU ima za cilj da stvori dobro okruženje za svoje građane i ublaži štetne efekte zagađenja i drži se svojih ekoloških ciljeva.
Energetski portal