Slovačka i Mađarska i dalje dobijaju rusku naftu, hoće li Srbiju ugroziti odluka SAD o NIS-u

Ambasador Sjedinjenih Država Kristofer Hil kaže da nema najava da će biti uvedene sankcije NIS-u. A odluka Ukrajine da od Nove godine obustavi tranzit ruskog gasa, već je pokrenula spekulacije o novoj gasnoj krizi na evropskom tržištu. I dok se traži rešenje kako zameniti ruske isporuke, u najvećem problemu je Slovačka.

Srbija već dve godine ne uvozi rusku naftu i ima redovno snabdevanje naftnim derivatima. Zebnju da će američke sakcije NIS-u ugroziti nafnu sigurnost, ublažila je izjava američkog ambasadora Kristofera Hila.

„Nema najave da će biti uvedene sankcije protiv NIS-a, ali mogu vam reći da otkad su Rusi kupili NIS postojala je velika zabrinutost, jer je to jedina rafinerija u Srbiji”, rekao je Hil.

I dok je Srbija pod pritiskom, naftovodom Družba, ruska nafta još stiže u Slovačku i Mađarsku koje su izuzete od nafnog embarga.

Veći problem za Evropu je gas, jer Ukrajina obustavlja tranzit što ugrožava Italiju, Austriju, Mađarsku a posebno Slovačku. Zbog toga je premijer Slovačke u Moskvi razgovarao sa ruskim predsednikom.

„Vladimir Putin, predsednik Rusije potvrdio je spremnost Rusije da nastavi isporuke gasa Zapadu i Slovačkoj, što je praktično nemoguće posle 1. januara s obzirom na stav ukrajinskog predsednika koji nanosi finansijsku štetu Slovačkoj i ugrožava proizvodnju struje u nuklearnim elektranama u Slovačkoj, što je neprihvatljivo”, kaže Robert, Fico, premijer Slovačke.

Pročitajte još:

Orban: Ne odustajemo od izvora gasa koji vodi preko Ukrajine

Iako se ruski gas sada dobija preko Bugaske i Srbije gasovodom „Balkanski tok“ i Mađarska se zalaže za ostanak ukrajinske rute. Imaju i kokretan predlog.

„Od Bugarske sam dobio garancije da će Mađarska dobijati gas i dalje. Ne smemo se osloniti samo na jedan put snabdevanja. Ne odustajemo od izvora gasa koji vodi preko Ukrajine. Pregovaramo sa Ukrajincima i Rusima o nastavku saradnje. Pokušavamo da iskoristimo trik da se gas, koji stigne u Ukrajinu, odmah tretira kao mađarski. Dakle, da nije ruski. Da li će to Ukrajinci prihvatiti, ne znamo. Pregovaramo dalje”, kaže Viktor Orban, predsednik Vlade Mađarske.

Prema Sporazumu o pridruživanju sa Evropskom unijom i Energetskom poveljom, Ukrajina je na zahtev Evropske komisije dužna da osigura tehnički tranzit ruskog gasa, ali teško da će Kijev da promeni odluku.

Smanjene količine gasa i iz drugih izvora

Osude stižu i iz Češke i političkih protivnika u Slovačkoj. Moskva ocenjuje da prekid ukrajinskog tranzita komplikuje situaciju u snabdevanju Evrope.

„Čuli ste izjavu ukrajinske strane, znate za stav evropskih zemalja koje i dalje kupuju ruski gas i koje smatraju to neophodnim za normalno funkcionisanje svoje privrede. Dakle, ovo je sada veoma teška situacija koja zahteva povećanu pažnju”, kaže Dmitrij Peskov, portparol ruskog predsednika.

Energetsku bezbednost Evropske unije dodatno može da ugroze i smanjene količine iz drugih izvora. Katar je već poručio da će zavrnuti gasne slavine članicama ukoliko primene novu briselsku direktivu o plaćanju pet odsto poreza za emisije štetnih gasova.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti