Rusija će razmotriti ograničenja pri izvozu određenih sirovina

Rusija razmatra uvođenje ograničenja na izvoz određenih sirovina poput uranijuma, titanijuma i nikla kao odgovor na geopolitičku situaciju i sankcije. Odluka bi mogla značajno da utiče na energetiku ali i mnoge grane industrije i globalne cene sirovina. Nikl se koristi za proizvodnju legura, poput nerđajućeg čelika, kao i za baterije, inače ključne za tehnologiju i sve popularniju elektromobilnost. Uranijum služi kao gorivo u nuklearnim reaktorima, dok titanijum, zahvaljujući svojoj čvrstoći i maloj težini, nalazi primenu u aeroindustriji, medicini, automobilskoj industriji, energetici, hemijskoj industriji, kao i u vojnim i sportskim proizvodima.

U zvaničnom izveštavanju, istaknuto je da zemlja poseduje značajni udeo globalnih rezervi vrednih resursa kao što su prirodni gas – oko 22 odsto, zlato – oko 23 odsto i dijamanti – oko 55 odsto. Tom prilikom je predsednik Rusije predložio da tamošnja Vlada ispita mogućnost ograničavanja izvoza ovih sirovina na strana tržišta, posebno ako to ne bi ekonomski naštetilo Rusiji, kako prenosi World Nuclear News.

Pročitajte još:

Kako govore podaci WNA, u 2020. godini, Rusija je imala oko 45 odsto globalnih kapaciteta za obogaćivanje uranijuma, što znači da gotovo polovina svetske industrije za obogaćivanje uranijuma, ključnog procesa u pripremi goriva za nuklearne reaktore, dolazi iz Rusije. Obogaćivanje uranijuma je proces kojim se povećava koncentracija izotopa uranijuma-235, koji je potreban za nuklearne reaktore.

Foto-ilustracija: Unsplash (laurel-and-michael-evans)

Nije nepoznato da je Sibir jedan od najvažnijih svetskih regiona po pitanju sirovina, iako mnogi njegovi potencijali još nisu u potpunosti istraženi.  Zapadni Sibir je naročito važan za energetsku industriju, sa ključnim nalazištima nafte i gasa, uz obilovanje vrednim metalima poput nikla, bakra, platine i paladijuma u regionu, koji su od presudnog značaja za globalnu industriju. Pored mineralnog bogatstva, prostor je prekriven nepreglednim šumama koje obezbeđuju drvnu građu, kao i velikim rezervama pitke vode. Iako je već poznat po svojim resursima, veliki delovi Sibira ostaju nedovoljno istraženi, što znači da ovaj region krije još veći potencijal za buduće generacije.

Na istom sastanku, tamošnji Ministar prirodnih resursa i životne sredine, istakao je upravo to da je Rusija istražila samo mali deo svojih ogromnih teritorija i napomenuo je da Rusija, zajedno sa zemljama poput Južne Afrike i Kine, kontroliše značajne delove svetske proizvodnje minerala poput platine, paladijuma, uglja i vanadijuma, kako se takođe navodi na World Nuclear News.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti