Značajan napredak rumunskog energetskog sektora postignut je nedavnim potpisivanjem više ugovora o finansiranju. Ugovori se tiču ciljeva Nacionalnog plana za oporavak i otpornost (PNRR), i ciljaju na jačanje domaćih kapaciteta u proizvodnji, sklapanju i skladištenju baterija.
Reč je o nedavno zaključena četiri velika finansijska ugovora, koji osiguravaju državnu pomoć koja nadmašuje 470 miliona leja, što je približno 95 miliona evra. Ova sredstva namenjena su za razvoj domaćeg lanca proizvodnje baterija, obuhvatajući proizvodnju, reciklažu i inovativne kapacitete za skladištenje električne energije.
Projekti odobreni u okviru ove faze fokusiraju se na širenje mogućnosti Rumunije u oblasti industrijske proizvodnje baterija i pratećih komponenti, kao i unapređenje procesa reciklaže. Prateći redosled, prvi projekat obuhvata razvoj značajnog proizvodnog kapaciteta u cilju proizvodnje jednog gigavata električne energije godišnje.
Pročitajte još:
- Bolje planiranje OIE – Hrvatska dobija BioAtlas i Karte osetljivosti za razvoj solarnih i vetroelektrana
- EPCG – do kraja 2024. raspisaće javni poziv za nabavku 300 MWh baterijskih sistema
- Ogroman odziv za projekte samostalnih energetskih skladišta u Bugarskoj
Drugi projekat je usmeren na uspostavljanje specijalizovane proizvodne jedinice za kontinuirano snabdevanje esencijalnim elementima baterija. Treći projekat ima za cilj izgradnju velikog proizvodnog objekta za sklapanje visokokvalitetnih baterija, dok se četvrti koncentriše na razvoj nove sposobnosti za proizvodnju, testiranje i reciklažu elektrolita, ključne komponente za efikasnost i dugovečnost baterija. Zajedno, projekti doprinose stvaranju novoinstaliranog operativnog kapaciteta za skladištenje električne energije od preko 3 GW godišnje, čime se osnažuje energetska nezavisnost i stabilnost zemlje, kako je objašnjeno u saopštenju na sajtu Ministarstva energetike Rumunije.
Istog dana kada su finalizovana ova četiri ugovora, ministarstvo je potpisalo i dva dodatna finansijska ugovora pod drugim pozivom PNRR-a, sa državnom pomoći od preko 100 miliona leja, ili oko 20 miliona evra, usmerenih specifično na razvoj novih kapaciteta za skladištenje baterija.
Ministar energetike posebno je istakao važnost dostignuća i pravca kretanja rumunske energetike, naglašavajući da država ima potencijal da predvodi evropsku industriju proizvodnje baterija. Transformacija od tradicionalnog učesnika na energetskom tržištu u vodećeg proizvođača naprednih rešenja za skladištenje bila bi potpuna strateška promena jedne zemlje u ovom sektoru.
Energetski portal