Rumunija posvećena ulaganju u kapacitete za skladištenje električne energije

Ministarstvo energetike Rumunije saopštilo je da je iz Fonda za modernizaciju Evropske unije izdvojeno ukupno 150 miliona evra za finansiranje kapaciteta za skladištenje električne energije. Novi javni poziv deo je strateške inicijative Rumunije usmerene na podršku razvoju kapaciteta za proizvodnju i skladištenje električne energije iz OIE pod nazivom „Ključni program 1 – Obnovljivi izvori energije i skladištenje energije”.

Kako se dalje navodi u saopštenju, cilj javnog poziva je podrška investicijama u sisteme za skladištenje električne energije koji su povezani sa postojećim postrojenjima za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, uključujući hidroelektrane. Prema pravilima, skladišta će godišnje morati da apsorbuju najmanje 75 odsto energije iz povezanih obnovljivih izvora.

Foto-ilustracija: Unsplash (angie-warren)

Sebastijan Burduž, ministar energetike, izjavio je da je skladištenje energije od ključne važnosti za balansiranje energetskog sistema i obezbeđivanje stabilnosti čak i kada obnovljivi izvori, poput vetra i sunca, nisu dostupni.

„Skladištenje je nulti prioritet nacionalnog energetskog sistema. Omogućava korišćenje zelene energije i kada vetar ne duva ili sunce ne sija, doprinosi balansiranju sistema i značiće niže račune za Rumune i za rumunske kompanije. Apel otvoren danas je dodatak bespovratnih sredstava od preko 13 milijardi evra privučenih tokom mog mandata kao ministra energetike za investicije koje revolucionišu rumunski energetski sektor. Završetkom ovih projekata Rumunija će imati više energije, više neće zavisiti od drugih u pogledu uvoza i moći će da podrži konkurentnu privredu, sa bolje plaćenim poslovima i nižim računima za domaće potrošače”, istakao je Burduž

Prijave za finansiranje biće otvorene od 19. novembra 2024. godine u 9:00 časova do 17. januara 2025. godine u 17:00 časova, preko elektronske platforme MiSMIS2021. Projekti će se ocenjivati na osnovu kriterijuma evro/MWh.

Pročitajte još:

Napredni sistem za skladištenje u sklopu solarnog parka „Sarmasag”.

U Rumuniji je nedavno realizovan jedan od najznačajnijih projekata skladištenja električne energije koji se nalazi u sklopu solarnog parka „Sarmasag”.

Kapacitet naprednpg sistema za skladištenje energije u baterijama je 22 MWh, dok solarno postrojenje ima instaliranu snagu od 51,4 MW. Investicija vredna 52,5 miliona evra finansirana je uz podršku Ministarstva energetike kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti (PNRR), sa bespovratnim sredstvima od 13,7 miliona evra.

Solarni park „Sarmasag” pruža odgovore na aktuelne izazove u energetskom sektoru, kombinujući proizvodnju i skladištenje energije, čime se povećava stabilnost sistema i podstiče dalje ulaganje u obnovljive izvore energije, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti