Kružna ekonomija tekstila u Evropi mora biti ojačana uvođenjem efikasnih šema proširene odgovornosti proizvođača (EPR) i jednakih uslova za sve u revidiranoj Direktivi o otpadu (WFD).
Za to se zalažu EuRIC Textiles, organizacija koja zastupa interese evropskih preduzeća i udruženja iz oblasti reciklaže, udruženje FEAD koje zastupa kompanije i organizacije širom Evrope koje se bave pružanjem ekoloških usluga i kompanija Decathlon, u svom pozivu Briselu.
Smatraju da treba da se izbegnu nepotrebna administrativna opterećenja za kompanije i države članice i maksimalno povećati efikasnost EPR u ostvarivanju željenih ekoloških koristi.
„Novi EPR sistemi podstaknuće ulaganja u infrastrukturu, sa ciljem stvaranja cirkularne ekonomije i industrije za tekstile. Da bi se postigli ciljevi ciljanog pregleda WFD-a, ključno je da lanac upravljanja otpadom bude usklađen sa hijerarhijom otpada, koji osigurava ekološki prihvatljivo i efikasno tretiranje odbačenih tekstila“, navode iz Evropske konfederacije industrije za reciklažu (EuRIC).
Sektor industrije sortiranja i reciklaže tekstila u Evropi trenutno doživljava neviđenu krizu, koja je čak značajnija od one tokom pandemije COVID-19, a opterećuju ga globalni poremećaji kao što je rat u Ukrajini, logistički izazovi u Africi i porast ultra-brze mode.
Kako se navodi, cena polovnog tekstila je drastično pala od proleća 2024. godine, dok su troškovi sakupljanja, sortiranja i reciklaže porasli. Zbog toga više se ne mogu pokriti troškovi obrade, što dovodi do velikih problema za operatere sortiranja. Pretrpana skladišta dovode do rizika da tekstilni otpad bude spaljen.
Pročitajte još:
- Tri miliona ljudi potpisalo peticiju za globalni sporazum o plastici
- Ponovna upotreba jednokratne ambalaže iz kafića – kako je to moguće?
- Promene u građevinskom sektoru – Stupanje na snagu pravilnika o otpadu
„Pozivamo EU da podstakne države članice da smanje PDV na aktivnosti popravke, ponovne upotrebe i reciklaže tekstila, u okviru postojećeg okvira Direktive o PDV-u, i istraže mogućnost uvođenja poreza na nove, naftne materijale. Takve mere, ako se usvoje na nacionalnim nivoima, podstakle bi upotrebu recikliranih materijala i smanjile ekološki uticaj proizvodnje novih tekstila“, navodi se u saopštenju.
Kako bi kapaciteti Evrope za ekološki i efikasan tretman tekstilnog otpada bili povećani između ostalog potrebni su kratkoročni finansijski podsticaji za EU kompanije koje doprinose održivom cirkularnom tekstilnom lancu i investicije u tehnologije zajedno sa ciljanom podrškom opštinama koje se suočavaju sa stagnacijom u vezi sa tekstilnim otpadom.
„Pozivamo na obavezno korištenje procenta recikliranog tekstilnog sadržaja (najpoželjnije iz post-potrošačkih tekstila) u sve nove tekstilne proizvode koji se stavljaju na tržište EU, sa jasnim planom za povećanje ovog procenta u narednim godinama. Bez hitnih mera, Evropa rizikuje da ugrozi svoje ciljeve u vezi sa klimatskim promenama i ugrozi budućnost svoje industrije sortiranja i reciklaže tekstila“, zaključuje iz EuRIC.