Evropa intenzivno radi na dekarbonizaciji drumskog, pomorskog i javnog prevoza, ali još uvek zanemaruje smanjenje emisija iz vanputnih radnih mašina poput bagera, viljuškara i traktora.
Podaci organizacije Transport&Environmental (T&E), pokazuju da su radne mašine ogovorne za oko 100 miliona tona ekvivalenta CO2 godišnje, što iznosi 3,1 odsto emisija Evropske unije. Ovi podaci mogu da se uporede sa emisijama gotovo 55 miliona automobila. Oko dve trećine ovih emisija dolazi iz sektora industrije i građevinarstva, kao i poljoprivrede i šumarstva.
Bez hitnih zakonskih mera, EU rizikuje da zaostane za globalnom konkurencijom, kao što se već desilo u sektoru drumskog transporta. Kako bi se to izbeglo, neophodno je uvesti pravila o emisijama CO2 za ovu opremu i prilagoditi propise o javnim nabavkama i infrastrukturi za alternativna goriva, podstičući prelazak na čiste tehnologije.
Iako vanputne mašine ulaze u nacionalne planove smanjenja emisija, konkretne mere za ovaj sektor i dalje izostaju. Odsustvo regulative u pogledu ponude i potražnje za mašinama sa nultim emisijama predstavlja ključnu prepreku za njihovu širu primenu. Tokom novog mandata Evropske komisije, koordinisana politika može pomoći da evropska industrija ostane konkurentna i ubrza prelazak na čistu tehnologiju.
Pročitajte još:
- Reciklaža baterija – Ključ za milione EV uz smanjenje eksploatacije sirovina do 2030.
- Zatvaranje fabrike u Briselu: Neuspeh na tržištu luksuznih električnih vozila
- Popularizacija EV – počinje proizvodnja čvrstih baterija
Preporuke za prelazak na nulte emisije uključuje tri ključne mere.
Uvođenje CO2 pravila za mašine – Stvaranje fer tržišnih uslova, podsticanje proizvodnje čiste opreme i smanjenje troškova novih tehnologija. Fokus treba da bude na nultim emisijama, s obzirom na ograničen potencijal za unapređenja motora sa unutrašnjim sagorevanjem.
Podsticanje zelene nabavke – Definisanje mobilnih mašina kao strateškog sektora u okviru revizije EU pravila za javne nabavke. Pravila poput klauzule kupuj zeleno i evropsko mogu podstaći potražnju za opremom sa nultim emisijama.
Razvoj infrastrukture za punjenje i snabdevanje gorivom – Kroz reviziju Regulative o alternativnim gorivima (AFIR) omogućiti podršku gradilištima i projektima bez mrežnog priključka, koristeći mobilne energetske jedinice i vodonične cisterne.
Za očuvanje konkurentnosti i postizanje klimatske neutralnosti do 2050, Evropa mora ubrzati prelazak na tehnologije sa nultim emisijama u sektoru vanputnih radnih mašina. Pravovremene regulative i koordinisane politike ključne su za održivost i ekonomsku otpornost ovog sektora.
Energetski portal