
Novi Pazar, jedan od najslikovitijih gradova Sandžaka, postao je prepoznatljiv ne samo po svojoj bogatoj kulturno-istorijskoj baštini već i po pionirskim koracima u očuvanju životne sredine. Kao grad sa dinamičnom energijom i mladalačkim duhom, Novi Pazar sve više privlači pažnju kao predvodnik u sprovođenju zelenih inicijativa koje imaju dugoročni uticaj na kvalitet života svojih građana. Ono što ga čini posebnim jeste raznovrsnost ekoloških projekata: od uvođenja programa kompostiranja, preko procesuiranja ekoloških krivičnih dela, pa sve do ulaganja u obnovljive izvore energije, Novi Pazar pokazuje kako se lokalna zajednica može aktivno angažovati u borbi protiv klimatskih promena i zaštiti životne sredine.
Nihat Biševac, gradonačelnik Novog Pazara, sa nama je podelio detalje o već postignutim rezultatima, izazovima sa kojima se ovaj grad suočava i ambicioznim planovima za budućnost. Kako su uspeli da povežu tradicionalne vrednosti sa modernim ekološkim rešenjima i pozicioniraju se kao uzor za druge gradove u Srbiji ali i šire, čitajte u nastavku.
O posvećenosti Grada Novog Pazara ekologiji svedoči podatak da su u poslednjih godinu dana značajna sredstva uložena u projekte zaštite životne sredine. Recite nam nešto više o tome.
– U okviru ekoloških projekata, Grad Novi Pazar je u proteklih godinu i po dana uložio čak 160 miliona dinara u zaštitu životne sredine. U fokusu su bili projekti kojima se unapređuje kvalitet života građana, povećava energetska efikasnost, smanjuje emisija zagađujućih gasova i doprinosi prelasku na održive izvore energije. Ovi projekti obuhvataju modernizaciju kotlarnica u javnim ustanovama, daljinsko grejanje na bio-masu i program subvencija za građane.
Značajan deo ulaganja usmeren je na rekonstrukciju kotlarnica u obrazovnim institucijama i javnim ustanovama, kao što su Dvorana „Pendik”, Gimnazija, Tehnička škola, Tekstilna škola i Osnovna škola „Vuk Karadžić”. Sve ove ustanove ranije su koristile ugalj, što je dovodilo do velikog zagađenja vazduha, naročito tokom zimskih meseci, kada je grejna sezona na vrhuncu. Rekonstrukcijom i prelaskom na pelet – obnovljivi resurs – smanjuje se emisija štetnih materija kao što su ugljen-dioksid i sumpor-dioksid, dok istovremeno raste energetska efikasnost. Ovi projekti su usklađeni sa dugoročnom strategijom Grada ka potpunoj supstituciji fosilnih goriva u javnom sektoru, čime Novi Pazar postavlja standarde za gradove slične veličine u Srbiji.
U FOKUSU:
- Strategije za očuvanje planete
- Larve kao rešenje za zagađenje i održivu poljoprivredu
- Vozim bezbedno na struju
Takođe, uvođenje sistema daljinskog grejanja na bio-masu za Kulturni centar, zgradu opštine i Dom omladine jedno je od najvažnijih dostignuća u smanjenju potrošnje fosilnih goriva u Novom Pazaru. Postavljanjem toplovoda i prelaskom sa uglja na bio-masu ne samo da smanjujemo zagađenje u centru grada već i značajno povećavamo energetsku efikasnost. Bio-masa se smatra obnovljivim resursom jer njena upotreba ima znatno manji ugljenični otisak u poređenju sa ugljem. Na taj način ostvarujemo dvostruku korist – doprinosimo globalnim ciljevima smanjenja zagađenja i stvaramo održiv lokalni energetski resurs.
Grad Novi Pazar pokrenuo je i program subvencionisanja građevinske sanacije objekata, koji uključuje poboljšanje izolacije (fasada), zamenu stolarije i prelazak sa kotlova na čvrsto gorivo na ekološki prihvatljivije opcije. Subvencije omogućavaju domaćinstvima da smanje potrošnju energije tokom zime, čime se dodatno smanjuje potrošnja fosilnih goriva. Ovaj projekat je realizovan u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Ministarstvom rudarstva i energetike, a jedan od ciljeva je da se olakša održavanje toplote u domaćinstvima, čime se direktno smanjuje energetska potrošnja, kao i troškovi grejanja za domaćinstva.
Novi Pazar je dobio novu toplanu na bio-masu, koja je zamenila staro postrojenje na mazut, a Grad je sufinansirao i izgradnju solarnih elektrana na porodičnim kućama. Koliko su obnovljivi izvori energije trenutno zastupljeni na teritoriji grada i kakvi su planovi za naredne godine?

– Grad Novi Pazar je 2022. godine pokrenuo toplanu na bio-masu i gas snage 20,3 MW, čime je postignuto značajno smanjenje emisije štetnih materija. Već u prvoj sezoni rada, emisija sumpor-dioksida smanjena je za 47 odsto, PM10 za 19 odsto, PM2.5 za 20 odsto, a azot-dioksida za devet odsto. Ove brojke jasno pokazuju efekat prelaska na obnovljive izvore energije, što je važan korak u zaštiti zdravlja građana i očuvanju životne sredine. Grad je takođe sufinansirao izgradnju solarnih elektrana na porodičnim kućama, čime je dodatno podstaknut prelazak na obnovljive izvore energije na nivou domaćinstava. U narednim godinama planiramo da sve preostale kotlarnice koje su u sistemu daljinskog grejanja zamenimo onima na bio-masu i gas, čime bismo u potpunosti postigli nezavisnost od fosilnih goriva u svom sistemu grejanja.
Kakav je kvalitet vazduha u Novom Pazaru i zbog čega je važna izrada plana kvaliteta vazduha?
– Tokom zime kvalitet vazduha je ugrožen, to je posledica nepovoljnog geografskog položaja, gustog saobraćaja i individualnih kotlarnica na čvrsto gorivo. Zbog ovog kompleksnog problema, izrada plana kvaliteta vazduha postala je prioritet. Očekuje nas javna rasprava o planu i nakon toga usvajanje na sednici gradske skupštine, čime će Novi Pazar dobiti strateški okvir za sprovođenje mera u cilju poboljšanja kvaliteta vazduha. Plan predviđa niz mera, kao što su optimizacija saobraćajnih tokova, postepeni prelazak kotlarnica na obnovljive izvore i razvoj sistema monitoringa zagađenja. Uz to, plan omogućava Gradu da aplicira za sredstva međunarodnih donatora i resornih ministarstava kako bi se obezbedili dodatni resursi za implementaciju programa smanjenja zagađenja.
Intervju vodila: Milena Maglovski
Intervju u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE