Prozjumeri – Važna karika u energetskoj tranziciji Srbije

Foto-ilustracija: Freepik (rorozoa)

Iako je na energetskoj sceni Srbije prisutan još od 2014. godine, koncept prozjumera je tek pre dve godine doživeo svoj zaokret i sada njegova popularnost raste iz dana u dan.

Građanima, privredi i brojnim ustanovama ukazala se mogućnost da sami proizvode električnu energiju iz obnovljivih izvora, dok višak proizvodnje iz svojih elektrana mogu predati u elektrodistributivnu mrežu. Od mnogobrojnih prednosti sticanja statusa kupac-proizvođač, odnosno prozjumer, ističu se značajne uštede na računima za električnu energiju, postizanje energetske nezavisnosti i sigurnosti, kao i ekološke koristi i doprinos nacionalnoj energetskoj tranziciji.

Prema podacima Elektroprivrede Srbije, zelene kilovate u našoj zemlji trenutno proizvodi oko 3.200 prozjumera. Najbrojnija su domaćinstva među kojima je njih 2.300 upisano u registar prozjumera, a tu je i oko 840 proizvodnih objekata, kao i sve više ustanova uključujući škole, vrtiće, studentske centre, manastire i institute. Većina prozjumera opredelila se za postavljanje solarnih sistema na svojim krovovima, a mnogi su bili podstaknuti subvencijama za ugradnju solarnih panela za koje Republika Srbija raspisuje javne pozive od 2021. godine.

Prozjumeri su od suštinskog značaja za uspešnu energetsku tranziciju naše zemlje. Oni ne samo što uvećavaju procenat obnovljivih izvora energije u domaćem energetskom miksu, već i doprinose rasterećenju elektrodistributivne mreže, ostvarivanju finansijskih ušteda i smanjenju emisije ugljen-dioksida. Zbog toga su podrška prozjumerima i njihov dalji razvoj prepoznati kao jedan od prioriteta u energetskoj politici Srbije kako bi se osigurala održiva i sigurna energetska budućnost za sve. Uredbe i zakoni koji se tiču OIE sektora više puta su revidirani kako bi odgovorili na potrebe investitora u najvećoj mogućoj meri, a ove godine u su planu i izmene Zakona o energetici kojima će, između ostalog, biti uspostavljen sistem sertifikacije instalatera solarnih sistema, toplotnih pumpi i drugih OIE sistema u cilju obezbeđivanja ujednačenog i standardizovanog kvaliteta usluga za građane i privredu.

Kako do statusa kupac-proizvođač 

Zakonom o korišćenju obnovljivih izvora energije utvrđeno je na koji način možemo steći status kupca-proizvođača, a čitav proces maksimalno je pojednostavljen kako bi se što više građana, preduzetnika i predstavnika institucija odlučilo da uplovi u svet obnovljivih izvora energije. Pre podnošenja zahteva za ugovor sa snabdevačem, krajnji kupac mora izgraditi objekat za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora koji će koristiti za sopstvenu potrošnju, dok će višak energije isporučivati u sistem.

Uredbom je početkom godine definisano ograničenje za domaćinstva do 10,8 kilovata, a za ostale kategorije prozjumera ograničenje je do 150 kilovata. Neophodno je da krajnji kupac prilagoditi merno mesto u skladu sa propisima i standardima za sticanje statusa kupca-proizvođača. Uz zahtev za zaključenje ugovora prilaže se i Obaveštenje o prilagođenju mernog mesta, izdato od strane operatora distributivnog sistema. Jedan od snabdevača na tržištu električne energije u Republici Srbiji je akcionarsko društvo Elektroprivreda Srbije Beograd, koje učestvuje u procesu zaključenja ugovora sa potpunim snabdevanjem sa neto merenjem, odnosno neto obračunom sa kupcima-proizvođačima. Snabdevač dalje ima obavezu da kupcu-proizvođaču ponudi ugovor o potpunom snabdevanju sa neto merenjem za domaćinstva, ili neto obračunom za ostale kategorije, u skladu sa odgovarajućim kriterijumima i uslovima propisanim zakonom.

U FOKUSU:

Zaključenje ugovora sa neto merenjem, odnosno neto obračunom

U Srbiji prozjumeri koriste neto merenje i neto obračun, što im omogućava da iskoriste proizvedenu energiju za sopstvenu potrošnju, a da višak energije isporuče u mrežu, čime ostvaruju značajne uštede. Nakon što snabdevač obradi podneti zahtev, dolazi do zaključenja ugovora sa kupcem-proizvođačem i to kroz dva modela: model ugovora o potpunom snabdevanju sa neto merenjem za domaćinstva i model ugovora o potpunom snabdevanju sa neto obračunom za druge kategorije. Nedavno je usvojena Uredba o naknadi za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije, koja je od značaja kako za domaćinstva, tako i za industrijske prozjumere.

Najvažnija novina jeste smanjenje troškova naknade za kupce-proizvođače koji proizvode zelenu energiju za sopstvene potrebe, dok za ostale potrošače iznos naknade ostaje nepromenjen. Uredba propisuje način obračuna naknade za povlašćene proizvođače električne energije koju plaćaju krajnji kupci. Novim propisom dodatno se olakšava i unapređuje finansijski položaj kupaca-proizvođača, jer se osnovica za obračun naknade zasniva na neto električnoj energiji, a ne na preuzetoj električnoj energiji iz mreže. Operator sistema upisuje krajnjeg kupca u Registar kupaca-proizvođača, čime je proces sticanja statusa kupac-proizvođač kompletiran. Kada se jednom „učlane“ u klub prozjumera, fizička i pravna lica postaju aktivni učesnici u proizvodnji električne energije iz obnovljivih izvora i to ne isključivo u sopstvenu korist, već na korist čitave nacije.

Priredila: Milena Maglovski

Tekst pročitajte u Magazinu Energetskog portala  AGOSOLARNA ENERGIJA I OIE.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti