Projekti desalinizacije: Podrška Maroku u rešavanju krize sa vodom

Maroko se nalazi visoko na listi zemalja koje su najugroženije usled nestašice vode. Podaci Svetskog instituta za resurse (WRI) ukazuju da će ova zemlja do 2040. godine dostići vrlo visok nivo vodenog stresa.

Na ovakvu situaciju utiče više faktora, među kojima su intenzivna poljoprivreda, povećana potražnja i rast populacije, zagađenje, kao i klimatske promene koje uzrokuju sve češće suše i više temperature.

Kako bi se ublažile posledice ovih problema, Maroku se pruža pomoć iz različitih izvora. Jedno od ključnih rešenja je razvoj projekata desalinizacije morske vode, metoda kojim se so uklanja iz morske vode kako bi se dobila slatka, pitka voda.

Nedavno su Veolia, globalna kompanija specijalizovana za upravljanje resursima, i Kraljevina Maroko potpisali Memorandum o razumevanju kojim se uspostavlja strateško partnerstvo za razvoj projekta desalinizacije morske vode. Ovo će biti najveći projekat te vrste u Africi i drugi po veličini u svetu. Prema podacima svetskih medija, realizacijom ovog projekta obezbediće se pitka voda za oko 9,3 miliona stanovnika.

Pročitajte još:

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) takođe podržava Maroko u rešavanju problema nestašice vode. EBRD je odobrila kredit od 200 miliona evra za OCP grupu, svetskog lidera u rešenjima za ishranu biljaka i proizvodnju đubriva na bazi fosfata, kako bi ojačala sigurnost snabdevanja vodom kroz razvoj novih postrojenja za desalinizaciju.

Foto-ilustracija: AI foto

Konkretno, kredit će finansirati izgradnju dva postrojenja za desalinizaciju morske vode u ključnim industrijskim kompleksima OCP grupe, smeštenim u gradovima El Džadida (Žorf Lasfar) i Safi. Ova postrojenja imaće dvostruki doprinos održivosti.

Prvo, OCP će desalinizovanu morsku vodu koristiti u svojim industrijskim procesima koji zahtevaju velike količine vode, čime će smanjiti pritisak na već ograničene rezerve slatke vode. Drugo, desalinizovana voda podržaće proizvodnju đubriva neophodnih za globalnu sigurnost hrane, omogućavajući OCP grupi da odgovori na rastuću potražnju za održivim poljoprivrednim rešenjima.

Ova postrojenja su posebno značajna za gradove El Džadida i Safi, koji se nalaze u slivnom području gde potražnja za vodom premašuje 80 odsto dostupnih resursa slatke vode.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti