Krajem prošle godine, ornitolozi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZZPS) otkrili su u ataru sela Pukovac, opština Doljevac, nelegalni poligon za hvatanje ptica pevačica. Na licu mesta zatekli su desetak klopki sa lepljivim mamcima, koje su bile namenski postavljene radi zarobljavanja ptica.
Zahvaljujući brzoj i odlučnoj intervenciji inspektora Ministarstva unutrašnjih poslova, iz Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala, odgovorni su ubrzo privedeni, a protiv njih su podnete krivične prijave, saopštavaju iz DZZPS.
Prilikom zaplene, kod počinioca je pronađeno više od 30 jedinki češljugara i konopljarki uhvaćenih u prirodi, sa tragovima lepka još uvek vidljivim na perju. U dvorištima osumnjičenih otkrivene su i aktivne zamke poznate kao „kapani”. Sve ptice su, nakon što im je uklonjen lepak i što su prošle veterinarski pregled od strane stručnjaka Zavoda za zaštitu prirode Srbije, vraćene u prirodu.
„Hvatanje ptica pevačica je aktivnost koja je nažalost rasprostranjena širom Srbije, prema prikupljenim podacima radi se o skoro 100.000 jedinki uhvaćenih ptica godišnje, što je izuzetno štetno po populacije ptica pevačica. Hvatanje lepkom je nekako karakteristično za sam jug naše zemlje što je i najokrutniji način hvatanja ptica jer jako često dolazi do trajnih povreda uhvaćenih jedinki”, ističe Slobodan Marković, ornitolog DZPPS.
Motivi za ovakve radnje najčešće su komercijalne prirode – ptice se hvataju radi prodaje i zarade, iako su cene pojedinačnih jedinki niske, krećući se od nekoliko stotina dinara. Na meti su obično strogo zaštićene vrste ptica iz porodice zeba, a najčešće stradavaju češljugari, konopljarke, čišci, zimovke i zebe.
Hvatanje strogo zaštićenih divljih ptica radi držanja u kavezima ili nezakonite prodaje predstavlja krivično delo, za koje zakon predviđa kaznu zatvora do tri godine. Takođe, prema Pravilniku o odštetnom cenovniku, kazne za hvatanje ptica iz porodice zeba mogu dostići i do 30.000 dinara po jedinki.
„Poslednjih godina smo svedoci sve češćeg procesuiranja ovakvih slučajeva i verujemo da će ovakva efikasnost Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala doprineti da intenzitet ovih nelegalnih aktivnosti polako opada”, zaključuje Marković.
Kako bi doprinelo smanjenju nezakonitog hvatanja ptica i olakšalo građanima prijavu ovakvih slučajeva, DZZPS je pokrenulo namenski sajt Poslednji let, na kojem je moguće saznati više o uzrocima stradanja ptica i prijaviti uočene nepravilnosti.
Energetski portal