Prekretnica u proizvodnji obnovljive energije: Evropski kapaciteti biometana beleže skok

Foto-ilustracija: Pixabay (JanNijman)

Nova karta biometana u Evropi pokazuje da instalirani kapaciteti rastu u zemljama Evropske unije (EU), ali rast beleže i zemlje koje nisu članice, što je značajna prekretnica u sektoru obnovljivih izvora energije. Tako su zemlje EU dostigle rast od 37 odsto, dok je kapacitet analiziranih zemalja izvan EU porastao za 20 odsto u poređenju sa podacima iz 2022. i 2023. godine.

„Evropa je dostigla instalirani kapacitet od 6,4 milijarde kubnih metara (bcm) biometana godišnje, prema Evropskoj mapi biometana (eng European Biomethane Map). Od toga 81 odsto kapaciteta pripada postrojenjima koja se nalaze u Evropskoj uniji“, navodi se u saopštenju Evropske biogasne asocijacije (eng European Biogas Association – EBA).

Ova postrojenja mogu obezbediti obnovljivu energiju za pet miliona domaćinstava tokom cele godine ili gorivo za 145.000 bio-LNG vozila tokom cele godine, ispunjavajući dugoročne energetske i klimatske ciljeve Evrope.

Ukupni kapacitet evropskog biometana može doprineti izbegavanju gotovo 29 miliona tona emisija CO2 godišnje i proizvesti 830.000 tona organskog đubriva na godišnjem niovu.

Evropska mapa biometana je godišnja publikacija Evropske biogasne asocijacije, koja ove godine po prvi put uključuje interaktivnu mapu sa otvorenim pristupom, izgrađenu uz podršku članova EBA, a izvori podataka za svaku zemlju su navedeni na mapi. Digitalne i štampane verzije Evropske mape biometana rezultat su stalne saradnje između EBA i Evropske gasne infrastrukture (eng Gas Infrastructure Europe – GIE).

Pročitajte još:

„Ovo 5. izdanje ilustruje da je biometan danas zelena rešenja. Operateri gasne infrastrukture pozdravljaju ovaj porast od 37 odsto i nastaviće da podržavaju njegov razvoj. Sinergija između prirodnog gasa i biometana je neprocenjiva na tehničkom, ekonomskom i političkom nivou. Ovo čini ovaj obnovljivi gas pogodnim za današnju gasnu infrastrukturu i za naše klijente. Uz podržavajuće politike i kolektivne napore, možemo pomoći sektorima da brzo i troškovno efikasno dekarbonizuju, dok izbegavamo neiskorišćenu imovinu“, rekao je Pijer Duvjuzar (Pierre Duvieusart), iz GIE.

Zamah u sektoru biometana blisko se poklapa sa ciljevima za 2030. godinu postavljenim u planu REPowerEU.

Mapa biometana za 2024. godinu prikazuje 1.548 postrojenja za biometan (RNG). To predstavlja rast od 32 odsto u broju postrojenja u Evropi u poređenju sa prethodnim izdanjem, koje je prikazivalo 1.174 postrojenja.

Zemlja koja je najviše napredovala u odnosu na prethodni izveštaj je Francuska, koja je svoje kapacitete skoro udvostručila. Italija je takođe pokazala značajan rast, povećavši broj svojih postrojenja četiri puta i ukupni kapacitet više od tri puta, dok Velika Britanija i Danska održavaju svoje pozicije među pet najvećih proizvođača biometana u Evropi.

Nemačka ostaje najveći proizvođač biometana, ali je pauzirala izgradnju novih postrojenja.

Biometan je, kao što je već pomenuto, obnovljivi izvor koji može biti alternativa gosilnim gorivima, a po svom sastavu je sličan prirodnom gasu. Ubacivanjem  u gasne mreže može se koristiti za iste svrha kao i prirodni gas.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti