U okviru Međunarodnog foruma o zemljištu i vodi 2024 u Bangkoku, koji je organizovan pod pokroviteljstvom Organizacije za hranu i poljoprivredu UN (FAO) i Ministarstva poljoprivrede i zadruga Kraljevine Tajland, održan je i Ministarski dijalog. Glavna tema ovogodišnjeg događaja bila je Voda za mir i prosperitet.
Tom prilikom, Livija Pavićević, državna sekretarka Ministarstva, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, istakla je da su aktivnosti koje se sprovode pod okriljem Ujedinjenih nacija i FAO od velikog značaja za Srbiju, ne samo zbog zajedničkih napora usmerenih na unapređenje srpskih vodnih i zemljišnih resursa, već i zbog toga što pružaju odličnu priliku za razmenu znanja u pitanjima voda, zemljišta i životne sredine.
Klimatske promene predstavljaju važan faktor u planiranju dugoročnog upravljanja, istakla je državna sekretarka dodajući da se prosečan trend ukupnih godišnjih padavina u Srbiji, na osnovu 60-godišnjeg perioda posmatranja, kreće oko nule, s tim da postoje prostorne razlike u smislu da je na jugozapadu zemlje trend pozitivan, dok je na istoku negativan.
Pročitajte još:
- Uskoro početak izgradnje kolektora i kanalizacione mreže u Vrbasu
- Korak prema održivosti – sušenje mulja iz otpadnih voda i ponovna upotreba
- Koliko EU kasni u zaštiti voda od štetnih supstanci?
Prema njenim rečima, hidrološki trendovi u Srbiji su u skladu sa uočenim klimatskim promenama, jer protok reka ne zavisi samo od klimatskih faktora, već i od drugih činilaca, pre svega antropogenih.
Kako naša zemlja nema izlaz na more, a više od 90 odsto ukupnih vodnih resursa u našoj čine tranzitne vode, odnosno vode koje dolaze sa drugih teritorija, resurse treba koristiti održivo. Za adekvatnu zaštitu i unapređenje vodnog režima, kako je naglasila, potrebna je saradnja sa susednim zemljama i onim uzvodno i nizvodno.
Voda predstavlja ključan element za dobru strukturu zemljišta i održivu poljoprivredu, a kako je rekla državna sekretarka, u ovim nesigurnim vremenima neophodno je pronaći novu ravnotežu između životne sredine, ljudi i finansija kako bismo bolje upravljali vodama i zemljištem.
Energetski portal