Na Generalnoj skupštini zelene ekonomije, koja se održava u okviru sajma Ecomondo u Riminiju 5. i 6. novembra, predstavljen je paket od osam ključnih strateških predloga za unapređenje evropskog Zelenog dogovora.
Inicijativa Nacionalnog saveta za zelenu ekonomiju, u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine i energetske bezbednosti Italije i uz podršku Evropske komisije, ima za cilj promovisanje tranzicije ka održivoj ekonomiji i povećanje angažovanja u oblastima koje obuhvataju klimatske akcije, obnovljive izvore energije, cirkularnu ekonomiju i održivu mobilnost.
„Evropski Zeleni dogovor donosi promene širokog spektra kako bi se suočio sa dvema ključnim krizama – klimatskim izazovima i nedostatkom prirodnih resursa“, izjavio je Edo Ronki, predsednik Fondacije za održivi razvoj. Uz pozitivne rezultate u smanjenju emisije gasova staklene bašte i unapređenju efikasnosti korišćenja resursa, Ronki naglašava potrebu za nastavkom mera energetske efikasnosti i dodatnim investicijama.
Predlozi obuhvataju sledeće ključne tačke:
Posvećenost klimatskim ciljevima – EU je uspela da smanji emisije gasova staklene bašte za 29 odsto od 1990. do 2023. godine i, sa trenutnim trendom smanjenja od pet odsto u 2023. godini, može postići cilj smanjenja od 55 odsto do 2030. godine, uz tehnološke i ekonomske koristi.
Energetska efikasnost – Potrebna je dugoročna podrška za unapređenje energetske efikasnosti zgrada i smanjenje energetskih troškova. Italiji i zemljama sa visokim dugovima potrebna je evropska garancija za dugoročne kredite, kao i podrška za domaćinstva sa niskim primanjima. Takođe, neophodna je kampanja informisanja za smanjenje energetskih troškova.
Obnovljivi izvori energije – Podsticanje svih obnovljivih izvora energije, uključujući biogas, radi postizanja energetske sigurnosti.
Održiva mobilnost – Unapređenje javnog prevoza, biciklističke infrastrukture i električnog transporta u gradovima.
Cirkularna ekonomija – Jačanje tržišta za sekundarne materijale kroz nove regulative i podsticanje bioekonomije.
Očuvanje prirodnog kapitala – Promocija organskih praksi u poljoprivredi koje doprinose očuvanju prirodnih resursa.
Uključenje kompanija – Podrška malim i srednjim preduzećima u primeni ekoloških standarda.
Finansijska podrška – Novi evropski finansijski instrumenti za podsticaj privatnih investicija u održivi razvoj.
Ovi strateški predlozi biće prosleđeni evropskim i italijanskim institucijama, s ciljem da doprinesu razvoju održivih politika i obezbede podršku za zelenu tranziciju Evrope.
Energetski portal