Ugovori čija je ukupna vrednost podsticaja 45 miliona dinara, a kojima se u šest lokalnih samouprava stavljaju na raspolaganje ova podsticajna sredstva za projekte očuvanja i zaštite biološke, predeone i geološke raznovrsnosti u zaštićenim područjima na njihovim teritorijama, potpisani su u Ministarstvu zaštite životne sredine.
Sredstva su obezbeđena kao dodatna vrsta podrške, koju po prvi put Ministarstvo dodeljuje direktno lokalnim samoupravama na čijim se teritorijama nalaze zaštićena područja proglašena od strane Vlade Srbije, rekla je ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
Prema rečima ministarke, ovo je još jedan mehanizam kojim će se unaprediti stanje i bolje zaštititi prirodna dobra. Cilj je da se dodatno osposobe gradovi i opštine da brinu o prirodi, doprinose boljem očuvanju i podižu kapacitet zaštićenog područja.
Pročitajte još:
- KOLIKO SU ZAŠTIĆENA PODRUČJA NAPLATILA „EKO TAKSE“ OD MOTORNIH VOZILA 2022. GODINE?
- ZAŠTITA MRTVICE KAO PRILIKA ZA RURALNI RAZVOJ
- JASTREBAC – KANDIDAT ZA ZAŠTIĆENO PODRUČJE
Kako je dodala, paralelno će se nastavili i sa izdavanjima za upravljače zaštićenih područja, kojima je do sada u ovoj godini dodeljeno 355 miliona dinara.
Podsticaji opredeljeni kroz ovaj javni konkurs namenjeni su isključivo lokalnim samoupravama za infrastrukturne projekte, uspostavljanje mreže lokalnih udruženja, održavanje manifestacija, uređenje speleoloških objekata, biciklističkih i pešačkih staza, promociju geo turizma, projekata razvoja starih zanata i tradicionalnih delatnosti i slično.
Sredstva na Javnom konkursu Ministarstva dobili su Grad Čačak za uređenje Predela izuzetnih odlika Ovčarsko-kablarska klisura i sledeće opštine: Despotovac za rešavanje bezbednosti posetilaca u Spomeniku prirode Resavska pećina, Krupanj za izgradnju centra za posetioce i info pulta u Spomeniku prirode Kvačevića pećina, Sjenica za infopult u Specijalni rezervat prirode Peštersko polje, Medveđa za prvu fazu sanacije opštinskog puta u Parku prirode Radan i Prijepolje za uređenje pešačke staze u Someniku prirode Slapovi Sopotnice.
Energetski portal