Potencijal Zapadnog Balkana u cirkularnoj ekonomiji (Anketa)

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

U partnerstvu sa Švedskom agencijom za međunarodni razvoj i saradnju (Sida), HELVETAS Swiss Intercooperation vodi regionalni inkluzivni program ekonomskog razvoja, RECONOMY, u 11 zemalja Istočnog partnerstva (Jermenija, Azerbejdžan, Gruzija, Ukrajina, Moldavija) i Zapadnog Balkana (Severna Makedonija, Albanija, Crna Gora, Srbija i Bosna i Hercegovina).

Cilj programa su inkluzivne i zelene ekonomske mogućnosti koje se zasnivaju na zajedničkim problemima i zajedničkim prilikama za žene i mlade, uključujući najugroženije i isključene.

Zapadni Balkan ima potencijal da unapredi cirkularnu ekonomiju i održivo upravljanje otpadom kroz inicijative kao što su jačanje infrastrukture za reciklažu, implementacija efikasnih sistema za odvajanje otpada i podizanju svesti o reciklaži. Ovaj zajednički napor mogao bi smanjiti stvaranje otpada, stvoriti nove ekonomske mogućnosti, poboljšati kvalitet radnih mesta i uspostaviti zelena i pristojna radna mesta, olakšavajući zelenu i pravednu tranziciju u regionu.

Pročitajte još:

Saradnja u razmeni znanja, širenju tehnologije, regulatornim okvirima i razmjeni najboljih praksi između zemalja Zapadnog Balkana može podstaći održivi ekonomski rast, otvaranje novih radnih mesta i efikasno korištenje resursa uz rešavanje pitanja životne sredine. Međutim, nedostatak ažurnih informacija sprečava kompanije da usklade svoje poslovne modele sa principima cirkularne ekonomije, naglašavajući potrebu za poboljšanim funkcijama „usluga“, kao što su pružanje informacija i izgradnja kapaciteta od strane organizacija poput privrednih komora.

Štaviše, ove komore mogu da igraju poboljšanju ulogu zastupanja, doprinoseći približavanju pravne tekovine (acquis) EU u oblasti životne sredine i klime od strane zemalja Zapadnog Balkana, čineći njihove funkcije ključnim i zaslužujući dalja ulaganja kroz regionalnu saradnju i kontinuiranu razmenu znanja.

Zašto je vaše učešće neophodno:

Vaši uvidi su od ključnog značaja za razumevanje potreba i izazova mikro, malih i ženskih preduzeća u razvoju cirkularne ekonomije. Vaši poverljivi odgovori će oblikovati prilagođenu podršku i inicijative za izgradnju kapaciteta. Samo 15 minuta vašeg vremena može imati značajan uticaj.

Anketi možete da pristupite ovde

Rok za popunjavanje ankete je do 28. januara 2024. godine.

Izvor: Privredna komora Srbije

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti