Usled kontinuiranih zalaganja za unapređenje energetske efikasnosti i sve jačeg interesovanja za čistu energiju, našu zemlju su obogatile nove solarne elektrane, proširujući tako domaće solarne kapacitete za još malo „zelenih” megavata. Ova ulaganja ne samo da smanjuju zavisnost od fosilnih goriva već i postavljaju temelje za održivu budućnost, stvarajući nove mogućnosti za razvoj lokalne ekonomije.
Solarne elektrane na krovovima objekata „Paviljon 1”, „Paviljon 2”,„Paviljon 3” (u pripremi) i „Paviljon 4” dobar su pokazatelj kako može doći do promena. Ove elektrane su realizovane u skladu sa potrebama investitora, Studentskog centra Kragujevac, koji je prepoznao važnost obnovljive energije. Kragujevac se uz podršku ovakvih i sličnih projekata pridružuje gradovima usredotočenim na unapređenje lokalnog energetskog sektora, gde je svaki projekat, bez obzira na njegovu snagu, smeli iskorak ka održivom razvoju.
Za realizaciju celokupne projektno-tehničke dokumentacije studentskog kompleksa bila je zadužena kompanija CEEFOR, koja se ističe svojim bogatim iskustvom u sektoru obnovljivih izvora energije. Tokom godina kompanija se bavila širokim spektrom izazovnih projekata, stičući iskustvo i pokazujući prilagodljivost za projektovanje različitih solarnih sistema, bilo da se radi o projektima na zemlji ili, kao što je ovog puta bio slučaj, na krovu.
Paviljoni budućnosti
Solarna elektrana na krovu „Paviljona 1” Studentskog centra Kragujevac, snage 15 kW AC, postavljena je sa ciljem povećanja energetske efikasnosti i što veće energetske nezavisnosti objekta. Na krovu su instalirana 32 fotonaponska panela proizvođača „Luxor Solar”, svaki snage 545 Wp. Montirani na aluminijumsku potkonstrukciju „Chiko”, paneli su dizajnirani da izdrže različite vremenske uslove, uključujući vetrove brzine do 60 m/s i snežni pritisak do 1,8 kN/m², što garantuje dugotrajnost sistema. Jednosmerna struja proizvedena u panelima konvertuje se u naizmeničnu preko invertora snage 15 kW, proizvođača „Fronius”. Procene su pokazale da će elektrana godišnje proizvoditi oko 20.809,6 kWh električne energije, dok će na godišnjem nivou štedeti 1,3 tone CO₂.
Na „Paviljonu 2” instalirana je solarna elektrana snage 35 kW AC, pa se samim tim specifikacije razlikuju u odnosu na prethodni slučaj. Na krovu „Paviljona 2” postavljena su 74 fotonaponska panela proizvođača „Luxor Solar”, pojedinačne snage 545 Wp, raspoređena na severozapadnoj i severoistočnoj strani krova pod uglom od 6°, kao i na jugozapadnoj strani pod uglom od 13°. Sistem koristi dva invertora proizvođača „Fronius”, jedan snage 20 kW i drugi snage 15 kW. Procenjuje se da će ovaj paviljon svake godine smanjiti emisiju CO₂ za 1,2 tone, što je konkretan korak ka čistijem vazduhu i zdravijem gradu.
U FOKUSU:
- Zeleni projekti – TENT A dobija solarnu elektranu
- Ekološka vizija – zdravlje ljudi i prirode
- Uspon elektromobilnosti u Kraljevstvu fjordova
Za „Paviljon 3” u pripremi je izgradnja solarne elektrane iste izlazne snage od 35 kW AC. Elektrana će biti smeštena na krovu trećeg paviljona u ukupnoj površini od oko 186,2 m². Predviđeno je postavljanje 72 fotonaponska panela pojedinačne snage 570 Wp, takođe proizvođača „Luxor Solar” kao kod prethodne dve elektrane. Sistem će koristiti dva invertora „Fronius”, jedan od 20 kW i drugi od 15 kW. Očekuje se da će ovaj objekat godišnje proizvesti 41.149,2 kWh električne energije, uz predviđenu uštedu emisije CO₂ od 1,1 tonu.
Na „Paviljonu 4” projektovana je solarna elektrana snage 25 kW AC. Instalirano je 49 fotonaponskih panela proizvođača „Luxor Solar”, pojedinačne snage 545 Wp. Elektrana će koristiti dva invertora snage 15 kW i 10 kW, takođe „Fronius” proizvodnje. Slično kao kod drugih, godišnja ušteda emisije CO₂ za ovaj paviljon procenjena je na 1,25 tona.
Sva proizvedena električna energija solarnih elektrana svih paviljona koristiće se za napajanje sopstvenih potrošača unutar objekata, dok će se višak energije plasirati u elektrodistributivnu mrežu po principu kupac–proizvođač.
Kompanija CEEFOR, koja je bila zadužena za projektovanje ovih solarnih elektrana, nastaviće da razvija svoju viziju i dalje, kroz niz raznovrsnih projekata u budućnosti, potvrđujući tako svoju posvećenost održivim rešenjima, kao i poštovanju principa ekološke odgovornosti i energetske efikasnosti.
Priredila: Milica Vučković
Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala EKOLOŠKI TRANSPORT.