U Novom Sadu je nedavno održana radionica projekta pod nazivom „Tehnička pomoć za uspostavljanje regionalnog sistema upravljanja otpadom za Grad Novi Sad i opštine novosadskog regiona“, koji finansira Evropska unija. Skup je okupio ključne predstavnike Grada Novog Sada i okolnih opština Bačka Palanka, Bački Petrovac, Beočin, Žabalj, Srbobran, Temerin i Vrbas, kao i predstavnike javnih komunalnih preduzeća.
Vanja Petković, članica Gradskog veća zadužena za ekologiju, energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine, istakla je da je izgradnja Regionalnog centra za upravljanje otpadom predviđena da počne 2025. godine, sa završetkom projekta do 2031. godine uz podršku IPA fondova Evropske unije.
Pročitajte još:
- Besplatni kilovati za jednočlana domaćinstva
- Raspisan javni poziv za postavljanje solarnih panela na javnim objektima
Takođe je istakla značajne gradske inicijative koje doprinose ekološkoj osvešćenosti i boljem upravljanju otpadom. „U maju smo otvorili prvo od tri planirana reciklažna dvorišta, investirajući oko 190 miliona dinara, dok je Ministarstvo za zaštitu životne sredine uložilo dodatnih 32 miliona dinara u opremu. Osim toga, postavili smo 376 kontejnera za staklo, 60 podzemnih kontejnera za PET ambalažu i 100 plavih zvona za papirni ambalažni otpad, a planiramo dodatno proširenje kapaciteta za recikliranje do kraja godine,“ rekla je Petković.
U Novom Sadu se dnevno odloži oko 1.500 tona otpada, od čega 400 do 500 tona čini komunalni otpad, a ostatak je građevinski materijal. Grad je pokrenuo niz inicijativa da se ovaj otpad adekvatno reciklira ili ponovo upotrebi, što je u skladu sa širim ekološkim ciljevima grada.
Projekat izgradnje Regionalnog centra za upravljanje otpadom ključan je element u strategiji Novog Sada za očuvanje životne sredine i održivi razvoj.
Energetski portal