Vlada Srbije usvojila je Uredbu o proglašenju Predela izuzetnih odlika „Planina Rudnik”, čime je pod zaštitu stavljeno dodatnih 10.019,80 hektara u centralnoj Srbiji. Ovo područje prostire se na teritorijama grada Kragujevca i opština Gornji Milanovac i Topola.
Planina Rudnik se ističe očuvanim prirodnim i poluprirodnim staništima, uz bogatstvo hidrografske mreže. Biljni svet broji 698 taksona, među kojima je 13 strogo zaštićenih vrsta.
Dominantne su termofilne šume cera i sladuna, kao i mezofilne šume bukve, koje zajedno prekrivaju čak 90 odsto teritorije. Najočuvaniji deo, lokalitet „Veliki Šturac“, posebno ističe raznovrsnost lišćarskog pokrivača.
Fauna obuhvata 117 vrsta ptica, što čini 32,5 odsto ukupne ptičje raznovrsnosti u Srbiji, zatim 10 vrsta riba i 20 vrsta vodozemaca i gmizavaca, od kojih su samo tri bez zaštite nacionalnog zakonodavstva, dok se sve nalaze pod međunarodnom zaštitom.
Pročitajte još:
- Bolesti, požari i neplanska gradnja – šume u Srbiji sve više nestaju, cenu plaćaju i zaštićene vrste
- Nacionalni parkovi nemaju „nevidljivi štit” od klimatskih promena, već suprotno – vrlo su ranjivi
- Stara planina: Obnova šuma izgorelih u požaru
Lokalitet „Ramaćki visovi“ dom je za tri balkanske endemske vrste: primogu (Acanthus hungaricus), Markgrafovoj žumenici (Alyssum markgrafii) i paštitkastom kotrljanu (Eryngium palmatum). Dugogodišnja eksploatacija mineralnih resursa svedoči o intenzivnoj interakciji čoveka i prirode na ovom prostoru.
Pored geoloških i bioloških bogatstava, Rudnik se izdvaja i kao značajno hidrografsko čvorište, što je bio jedan od ključnih faktora u odluci o njegovoj zaštiti.
Energetski portal