Pepeo pirinčane ljuske kao baza za beton

Foto-ilustracija: Pixabay

U nastojanjima da se smanje emisije štetnih gasova, naučnici konstantno rade na novim otkrićima, a poslednje se odnosi na proizvodnju cementa, ključnog sastojka betona, koji oslobađa značajne količine ugljen-dioksida.

Istraživači sa devet univerziteta su koristili veštačku inteligenciju za razvoj prediktivnih modela čvrstoće betona sa pepelom od pirinčane ljuske kao delimične zamene za cement u građevinskoj industriji.

Ova strategija je efikasnija i ekonomičnija od tradicionalnih metoda koje su često skupe i dugotrajne. Pomoću mašinskog učenja stvaraju se pouzdani modeli koji određuju vezu između ulaznih elemenata i parametara odgovora.

Tim istraživača američkog Univerzitet Ras Al Khaimah (AURAK), učestvovao je u istraživanju izvodljivosti korišćenja pepela od pirinčane ljuske kao delimične zamene za cement u proizvodnji održivog betona.

„Pepeo od pirinčane ljuske (RHA), koji je bogat silicijumom, ima povoljnu hemijsku strukturu kao dodatni materijal sličan cementu za upotrebu u betonu. Korišćenje RHA u betonu dovodi do njegove hemijske reakcije sa hidratima cementa, pre svega sa kalcijum-hidroksidom, i formira sekundarne proizvode koji daju čvrstoću i stabilnost rezultujućoj betonskoj mešavini“, navodi se u saopštenja univerziteta.

Pročitajte još:

Ovom studijom doprineli su uverenju ekologa da cement mora biti zamenjen supstancom sa manjim ugljeničnim otiskom.

U toku druge faze istraživanja cement su zamenili sa pet, deset i 15 odsto pepela, a potom je ispitivana čvrstoća. Važne karakteristike čvrstoće i trajnosti dobijenih betonskih mešavina evaluirane su u svežem i čvrstom stanju u različitim fazama starosti betona.

Upotreba RHA kao delimične zamene za cement u betonu poboljšava čvrstinu u kasnijim fazama, otpornost na habanje i karakteristike barijere za vlagu u betonu. Takođe, nisko sušenje i skupljanje, značajno se poboljšava uz uključivanje RHA kao delimične zamene za cement. Roz-Ud-Din Nassar, jedan od autora, rekao je mešavine poput ove predstavljaju važan korak u pravcu održivih građevinskih praksi.

„Kako se svet bori da smanji emisiju CO2 kako bi sačuvao planetu, dužnost je svakog od nas da doprinese ovom naporu. Drago nam je što naše istraživanje pruža snažne argumente za upotrebu pepela od pirinčane ljuske kao delimične zamene za cement u proizvodnji betona“, navodi se na sajtu pomenutog univerziteta.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti