OxyRePair – iskorak ka efikasnijoj hidrometalurgiji i skladištenju zelene energije

Foto: OxyRePair

Inovativna tehnološka procedura za potpunu obradu i reparaciju otpadnih titanskih elektroda iz hidrometalurgije predmet je istraživanja projekta OxyRePair koji u periodu od 2023. do 2025. finansira Fond za nauku Republike Srbije. Projekat je finansiran u okviru Zelenog programa saradnje nauke i privrede, a nosilac projekta je Nacionalni institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Univerziteta u Beogradu koji realizuje istraživanje u saradnji sa još četiri naučne i visokoškolske ustanove iz Srbije.

Rezultati istraživanja ponudiće domaćem i regionalnom industrijskom okruženju tehnologiju za obnovu otpadnog elektrodnog resursa sa sporednom reakcijom oksidacije vode uz utrošak električne energije. U ovom trenutku, obrada i obnova elektroda zahtevaju znatne troškove. Postupak proizvodnje elektroda će po prvi put biti operaciono optimizovan kako bi se predvideli parametri proizvodnje bilo kog oblika elektrode koji zahtevaju specifični procesi. Istraživanjima će se postaviti dva ključna koraka proizvodnje: mehanička reparacija titana i formulacija aktiviranja za efikasnu oksidaciju vode. Postavka će biti usko povezana sa glavnim ciljem operacionih istraživanja: predviđanje uslova svakog pojedinačnog koraka kako bi se dostigao prihvatljiv radni vek obnovljenog elektrodnog resursa za ekonomski prihvatljiv postupak proizvodnje.

Rezultati projekta odnose se najviše na specifične industrijske subjekte koji se bave elektrohemijskom proizvodnjom metala. Kompanije koje proizvode prah plemenitih metala i metalnu ambalažu za hranu, ne praktikuju obnovu procesnih elektroda kao korak za održivi zatvoreni ekonomski krug, već biraju između kupovine novih i reparacije deaktiviranih anoda, u zavisnosti od isplativosti. Deaktivirane elektrode se akumuliraju kao procesni otpad i zauzimaju proizvodni prostor. Rezultati projekta će omogućiti kompanijama da zatvore krug upotrebe elektroda optimizovanom tehnologijom na licu mesta. Pored toga, projektne aktivnosti će predložiti specifične procedure za dato proizvodno okruženje kako bi se produžio radni vek elektrode, a samim tim i smanjila učestalost povremenih prekida procesa proizvodnje.

U FOKUSU:

Specifična tehnologija na licu mesta će na taj način značajno smanjiti troškove proizvodnje i poboljšati upravljanje industrijskim otpadom. Deaktivirani elektrodni resurs, koji se odlaže kao procesni otpad, obnavljaće sami korisnici prema predloženoj tehnologiji što trenutno nije moguće, a što čini važan ekološki aspekt projekta. Ovo će značajno smanjiti troškove kompanija vezane za odlaganje i brigu o otpadnim resursima i nabavku nove elektrodne opreme.

Na domaćem i regionalnom privrednom nivou projekat će ponuditi tehnološku proceduru koja je značajna za veći broj važnih i savremenih industrijskih grana, ali ne postoji kao tehnološko rešenje. Proceduralno rešenje sadrži i aspekt inovativnosti u odnosu na ekvivalentne tradicionalne ponude u svetu u zemljama poput Italije, Nemačke, Kine i Indije. Na globalnom nivou, očekuje se i doprinos rezultata projekta poboljšanju energetske efikasnosti u okviru koncepta angažovanja obnovljivih izvora energije.

Osnovna vrednost inovativne tehnologije projekta jeste njena široka primena: za procese katodne zaštite čeličnih konstrukcija od korozije, tretman industrijskih otpadnih voda i elektroliza vode za skladištenje „zelenog“ vodoničnog goriva iz obnovljivih izvora energije.

Projektni tim OxyRePair

Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala  AGOSOLARNA ENERGIJA I OIE.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti