U savremenom svetu, gde se intenzivna poljoprivreda sve više oslanja na hemijska đubriva, organsko đubrenje predstavlja povratak prirodnim korenima i harmoniji sa zemljom. Ne samo da podstiče zdrav rast biljaka, već igra presudnu ulogu u očuvanju biodiverziteta tla, koji je temelj ekosistema i ključ za dugoročnu održivost poljoprivrednih praksi. Nedavna studija iz Švedske osvetljava dobrobit organskog đubrenja.
Ekološke prednosti organskih đubriva i višegodišnjeg leja u plodoredu jeste njihov uticaj na biodiverzitet zemljišta i ključne usluge ekosistema u održivoj poljoprivredi. Zdravo tlo podržava raznolikost podzemnih životinja kao što su crvi, bubašvabe i drugi sitni organizmi.
Pokazalo se da tradicionalne poljoprivredne metode, kao što je upotreba organskih đubriva i inkorporacija višegodišnjeg leja (koji se sastoji od mahunarki i trave) povećavaju organski ugljenik u zemljištu, koji potom neguje različite podzemne organizme. Ovi organizmi su ključni za zdravlje zemljišta, regulaciju štetočina i kruženje hranljivih materija.
Pročitajte još:
- ŠTA NAM BUDUĆNOST DONOSI: KLIMATSKE PROMENE MOGU UTICATI I NA BOJU JEZERA?
- KAKO KLIMATSKE PROMENE POJAČAVAJU GLOBALNE RIZIKE
- PARIZ IMA VELIKE PLANOVE U REŠAVANJU KLIMATSKIH PROMENA OZELENJAVANJEM
Studija je uključivala 19 polja ovasa i ječma u jugozapadnoj Švedskoj, od kojih je svako bilo podvrgnuto jednom od tri tretmana diversifikacije više od šest godina, navodi se na sajtu Evropske komisije.
Procene na terenu pokazale su da su parcele tretirane organskim đubrivima i integrisanim višegodišnjim biljkama imale znatno veći broj organizama u zemljištu. Nasuprot tome, polja sa mineralnim đubrivima beleže manji broj ovih vrsta.
Istraživanje sugeriše da organska đubriva i višegodišnje biljke nude uslove za očuvanje vlage, što je korisno za stvorenja osetljiva na vlagu poput grinja.
Takođe, organska materija u đubrivu poboljšava sposobnost tla da zadrži vodu. To smanjuje potrebu za čestim zalivanjem i pomaže biljkama da bolje preživljavaju u sušnim uslovima. Za razliku od hemijskih đubriva koja mogu izazvati prekomerno oticanje i zagađenje vodenih tela, organsko đubrivo postepeno oslobađa hranljive materije, smanjujući rizik od zagađenja.
Studija zaključuje da mešanje organskog đubrenja sa različitim plodoredima, posebno onima sa višegodišnjim plodovima, može povećati biodiverzitet i ojačati stabilnost ekosistema, bez ugrožavanja prinosa useva. Ovaj pristup nagoveštava obećavajući pravac za buduću održivu poljoprivredu.
Energetski portal