Zbog čega treba koristiti energiju vetra?
Niz prednosti energije vetra čine je jednom od najzastupljenijih vidova obnovljive energije čiji je značaj u globalnoj energetskoj tranziciji neprocenjiv, a ovo su samo neke od njih:
1) Štiti životnu sredinu– Najpre treba spomenuti činjenicu da je energija vetra potpuno obnovljiva – ona ne zagađuje vazduh poput elektrana koje se oslanjaju na sagorevanje fosilnih goriva, te sa više instalisanih kapaciteta vetroelektrana možemo zaboraviti na smog, kisele kiše i gasove sa efektom staklene bašte.
2) Najjeftinihi kilovati – Energija vetra je jedna od najjeftinijih izvora energije koji su danas dostupni, a u SAD-u košta svega jedan do dva dolara po kilovat-satu nakon poreskog kredita za proizvodnju.
3) Povećava energetsku stabilnost – Energija vetra štiti nas od oscilacija cena fosilnih goriva budući da se električna energija iz ovog obnovljivog izvora prodaje po fiksnoj ceni tokom dužeg vremenskog perioda (preko 20 godina) i tako štiti i investitore i krajnje kupce.
4) Vetroturbine su pogodne za različite terene – Vetroturbine se mogu graditi na postojećim farmama ili rančevima. Ovo u velikoj meri koristi privredi u ruralnim oblastima, gde se nalazi većina najboljih vetroelektrana. Poljoprivrednici i rančevi mogu da nastave da obrađuju zemlju jer vetroturbine koriste samo delić zemlje. Vlasnici vetroelektrana plaćaju zakup poljoprivredniku ili rančeru za korišćenje zemljišta, obezbeđujući vlasnicima zemljišta dodatni prihod. Dobro je i to što se vetroturbine mogu graditi na vodi.
5) Vetroturbine mogu biti turistička atrakcija – ovo je još jedna prednost energije vetra, a kraj koji poseduje vetroelektrane imaće koristi ne samo od zelenih kilovata, već i od priliva turista koji žele da vide vetroturbine u akciji.
Gde se nalaze najbolje lokacije za podizanje vetroparkova?
Nažalost, od svih raspoloživih obnovljivih izvora energije u Srbiji, naleti vetrova, ma kako nam se ponekad činili siloviti, imaju najmanji potencijal. Ipak, to ne znači da u našoj zemlji ne postoje područja u kojima se energija vetra ne može iskoristiti.
Naprotiv, najveći potencijal energije vetra u Srbiji nalazi se u košavskom području kao što su južni Banat i istočna Srbija, zatim na istočnoj strani Kopaonika, na području Zlatibora, Peštera i na lokalitetima planinskih prevoja na nadmorskim visinama iznad 800 m, kao i u dolinama reka Dunava, Save i Morave.
Mape prosečne snage i energije vetra koje je izradio Institut za multidisciplinarna istraživanja Univerziteta u Beogradu u okviru svoje studije Globalna procena energetskog potencijala vetra u Srbiji iz 2010. godine možete pogledati ovde.
Na raspolaganju vam je takođe i studija Studija Atlas vetrova AP Vojvodine iz 2010. godine koju je priredio istraživački tim sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.