Evropa beleži dobre rezultate kada je reč o kapacitetima energije iz vetra, što potvrđuje podatak da je u prvoj polocini 2024. godine dodato 6,4 GW novih kapaciteta. Od tog broja 5,3 GW nalazi se na kopnu, a 1,1 GW na moru. Posmatrajući pojedinačno države, Nemačka je ostvarila najbolji rezultat sa 1,7 GW, a za njom se nalaze Francuska sa 1,2 GW i Španija sa 876 MW.
Ukupno, Evropa u ovom trenutku ima 278 GW kapaciteta energije vetra, od čega je 242 GW na kopnu i 35 GW na moru. Pod Evropom se smatraju i one države koje nisu u Evropskoj uniji. Ipak, kada je reč o zemljama članicama EU, ukupan kapacitet iznosi 225 GW i to 205 GW na kopnu i 20 GW na moru.
Prema podacima WindEurope, porudžbine vetrogeneratora u Evropi u prvoj polovini 2024. godine porasle su za 11 odsto u odnosu na isti period 2023. godine. Na nivou Evropske unije, ovaj porast iznosi 33 odsto, a takođe su u prvoj polovini 2024. godine i aukcije bile velike.
Naime, vlade EU dodelile su 19,7 GW novih kapaciteta energije vetra, što je duplo više nego u istom periodu prošle godine. I broj dozvola za rad ima dobar trend, a posebno Nemačka koja je u prvoj polovini ove godine dodelila dozvole za 5 GW na kopnu.
Pročitajte još:
- Velika Britanija povećava kapacitet vetroenergije za 6,3 GW
- Energija vetra u fokusu nove britanske vlade
- Unapređenje mreže za priključenje, prioritet za razvoj energije vetra – Kako to ostvariti?
Ipak, ono što treba istaći da je cilj Evropske unije da kapaciteti vetroenergije do 2030. godine dostignu 425 GW, ali ono što je trenutno realnije jeste da se dostigne 350 GW. Razlog za to ostaje spor napredak u izgradnji i povezivanju mreža, kao i visoki troškovi i kamatne stope.
I pored dobrih rezultata, za ostvarenje ambicioznog cilja potrebno je hitno sprovođenje pravila o dozvolama, bolji poslovni okvir za investitore, kao i podrška za elektrifikaciju industrije, transporta i grejanja.
Evropska unija prepoznaje ovaj problem, pružajući podršku sektoru vetroenergije. Usvojen je i Wind Power Package koji sadrži 15 mera za jačanje lanca vrednosti vetroenergije. Pored toga, Evropska investiciona banka (EIB) uspostavila je i počela da koristi fond od pet milijardi evra koji su namenjeni kao garancija za pokrivanje potencijalnih rizika investicija u ovu energiju, kako bi se ohrabrili investitori.
Energetski portal