U Boru su u toku završni radovi na izgradnji nove toplane, koja će od naredne grejne sezone preuzeti grejanje celog grada. Time će građanima priključenim na sistem daljinskog grejanja biti obezbeđeno kvalitetnije i stabilnije grejanje.
Kako navode iz Toplane, izgradnja se odvija planiranom dinamikom. Postavljen je novi kotao snage 40 megavata, koji će biti centralni deo proizvodnje toplotne energije, kao i vrelovod koji povezuje novu toplanu sa postojećom mrežom.
Ovaj projekat je jedan od najvećih u Boru jer će unaprediti kvalitet grejanja i povećati ekonomičnost sistema.
Gradonačelnik Bora, Aleksandar Milikić, podsetio je da je grad pre dve godine već načinio ekološki iskorak uvođenjem gasa kao osnovnog energenta, čime je ugalj izbačen iz upotrebe. Dodao je da će nova toplana biti opremljena dodatnim kotlom na lako lož ulje, koji će služiti kao rezervno rešenje u slučaju nedostatka gasa.
Pročitajte još:
- Za povoljnije račune za grejanje nije dovoljna dobra izolacija
- Saradnja sa KfW na OIE i modernizaciji sistema daljinskog grejanja
- Želja za većom zaradom ili neophodna poskupljenja: Koliko će građane ove zime koštati daljinsko grejanje?
Kako je navedeno na sajtu Grada, cena gasa i rada toplane je znatno viša od prihoda ostvarenih od građana. Građani Bora godišnje izdvajaju 1,1 milijardu dinara za grejanje, dok je za gas potrebno oko 1,6–1,7 milijardi dinara. Razlika se dotira iz gradskog budžeta kako bi se izbeglo opterećenje sugrađana povećanjem cena grejanja.
Paralelno sa izgradnjom nove toplane, započeta je i rekonstrukcija toplovodne mreže i podstanica. Na saniranim delovima mreže nije bilo proboja, što ukazuje na uspešnost radova.
Jedan od najvažnijih planova za budućnost jeste uvođenje plaćanja grejanja po potrošnji. Očekuje se da će 2026. godine početi ugradnja kalorimetara, koji će omogućiti građanima da kontrolišu potrošnju. Na taj način smanjiće se gubici na mreži i ostvariti dodatne uštede.
Energetski portal