Vlada Republike Hrvatske usvojila je predlog zakona koji donosi određene izmene kada su u pitanju obnovljivi izvori energije. Novi zakon usklađuje domaći okvir sa evropskim propisima, a istovremeno uvodi niz konkretnih novina koje će direktno uticati na građane, preduzeća i investitore.
Jedna od ključnih promena odnosi se na prelazak sa dosadašnjeg modela neto-merenja na neto-obračun. Reč je o promeni koja omogućava pravednije vrednovanje viškova proizvedene električne energije koju korisnici šalju u mrežu, ali ih i obavezuje da snose deo mrežnih troškova prema stvarnoj potrošnji, tačnije preuzimanju iz mreže. Za sve koji već koriste stari sistem, predviđen je desetogodišnji prelazni period, kako se navodi na sajtu Ministarstva privrede Hrvatske.
Pročitajte još:
- Hrvatska domaćin ključnog energetskog skupa: Dani OIE 2025 u Splitu
- Zagađenje metanom prisutno širom Hrvatske, otkriva nezavisno istraživanje
- Hrvatska usvojila ključne zakone za modernizaciju energetskog sektora
Zakon podstiče i decentralizaciju time što omogućava proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe čak i na fizički udaljenim lokacijama, pod uslovom da su sva brojila registrovana na isto ime. Time se otvaraju mogućnosti za veće investicije i veću fleksibilnost u upravljanju energijom.
Novim zakonskim rešenjem pojednostavljuje se i osnivanje energetskih zajednica građana, što bi trebalo da dodatno uključi građane u energetsku tranziciju. Istovremeno, uvode se stroži kriterijumi za održivost biogoriva, a finansijska podrška za spaljivanje otpada biće dozvoljena isključivo ako je prethodno sprovedeno njegovo odvojeno prikupljanje.
Energetski portal