Globalni napori za suzbijanje klimatskih promena suočavaju se s ozbiljnom preprekom, upozorava specijalni izveštaj Međunarodne agencije za energiju (IEA). Ključne električne mreže širom sveta, koje su osnovni stub distribucije električne energije već preko sto godina, nisu u korak s brzim razvojem tehnologija čiste energije, kao što su solar i vetar.
Izveštaj naglašava hitnu potrebu za poboljšanjem i proširenjem globalnih električnih mreža kako bi se omogućio kontinuirani razvoj i implementacija projekata obnovljive energije. Trenutna infrastruktura mreže pokazuje znakove da ne može podržati brzorastuće tehnologije, uključujući solarnu energiju, vetroenergiju, električne automobile i toplotne pumpe.
Ako se ne postupi brzo i odlučno, postoji rizik da neće biti moguće ostvariti globalni cilj ograničenja porasta temperature za 1,5 °C, što je ključno za sprečavanje najgoreg scenarija klimatskih promena. Izveštaj poziva na hitne akcije i investicije u električnu infrastrukturu, sa posebnim fokusom na unapređenje i proširenje mreža, kao i na poboljšanje regulative.
PROČITAJTE JOŠ:
- KLJUČNI IZVEŠTAJ UN: VELIKI KORACI U SMANJENJU EMISIJA, ALI NEDOVOLJNI ZA CILJEVE IZ PARIZA
- AUSTRALIJA IMA NAJVIŠE EMISIJE CO2 IZ UGLJA PO STANOVNIKU
- KOLIKO SU SMANJENE EMISIJE U EKONOMIJI EU?
Za postizanje globalnih klimatskih ciljeva biće potrebno dodati ili zameniti 80 miliona kilometara električnih vodova do 2040. godine, predviđa IEA. Godišnje investicije treba povećati na preko 600 milijardi dolara – dvostruko više nego sad, do 2030. godine, kako bi se postiglo usklađivanje sa brzim rastom sektora obnovljivih izvora energije.
Ovaj apel dolazi u trenutku kada mnogi projekti obnovljivih izvora energije čekaju odobrenje za povezivanje sa mrežom, pri čemu se ističe potreba za jačanjem i modernizacijom postojećih sistema.
Energetski portal