Najbogatijih jedan odsto stanovništva potrošilo svoj godišnji ugljenični budžet za samo 10 dana

Foto-ilustracija: Unsplash (Zach Miles)

Najbogatijih jedan odsto stanovništva iskoristilo je svoj udeo u godišnjem globalnom ugljeničnom budžetu – količini CO2 koja može biti dodata atmosferi, a da svet ne pređe prag zagrevanja od 1,5°C – u prvih 10 dana 2025. godine, otkriva nova analiza organizacije Oksfam.

Nasuprot tome, osobi iz siromašnije polovine svetske populacije bilo bi potrebno skoro tri godine (1.022 dana) da potroši svoj udeo godišnjeg globalnog karbonskog budžeta.

Ova zabrinjavajuća prekretnica, koju je Oksfam nazvao Pollutocrat Day, ukazuje na to kako klimatski slom nesrazmerno uzrokuju superbogati, čije emisije daleko premašuju emisije običnih ljudi.

Najbogatijih jedan odsto odgovorno je za više nego dvostruko veće zagađenje ugljenikom od najsiromašnije polovine čovečanstva, sa razornim posledicama za zajednice širom sveta, poput požara koji trenutno pustoše južnu Kaliforniju, upozorava Oxfam. Da bi se postigao cilj od 1,5°C, najbogatijih jedan odsto mora smanjiti svoje emisije za 97 odsto do 2030. godine.

Pročitajte još:

„Budućnost naše planete visi o koncu” – rekla je Nafkote Dabi, direktorka politike za klimatske promene pri Oksfam Internacionalu. „Prostor za delovanje je minimalan, a superbogati nastavljaju da rasipaju šanse čovečanstva svojim raskošnim stilom života, zagađujućim investicijama i destruktivnim političkim uticajem. Ovo je krađa – čista i jednostavna – mala manjina krade budućnost milijardama ljudi kako bi zadovoljila svoju nezasitu pohlepu.”

Oksfamovo istraživanje pokazuje da emisije najbogatijih jedan odsto od 1990. godine izazivaju bilione dolara ekonomske štete, ogromne gubitke useva i milione preuranjenih smrtnih slučajeva.

Izvor: Cirkularna ekonomija

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti