Evropska komisija (DG Taxud) objavila je da se javio problem u funkcionisanju Carinskog sistema EU (uključujući Import Control System 2-ICS2) i Privremenog CBAM Registra, što je dovelo do toga da određeni broj CBAM izveštajnih deklaranata nije mogao u predviđenom roku, 31. januara, da unese podatke i izveštaje za CBAM robu koju uvoze, a vezano za IV kvartal 2023.
Dodatno objašnjenje ističe da mogućnost produženja roka podnošenja prvog CBAM izveštaja važi samo za CBAM deklarante, odnosno za uvoznike Evropske unije CBAM robe koji su se suočili sa problemom nemogućnosti podnošenja izveštaja u Privremeni CBAM Registar, kako bi se prevazišli nastali tehnički problemi.
Zbog toga, svim CBAM deklarantima je omogućeno da od 1. februara 2024. godine mogu da „zatraže odloženo podnošenje’’, čime ova grupa deklaranata dobija dodatnih 30 dana za podnošenje svojih CBAM izveštaja, navodi se na sajtu Privredne komore Srbije (PKS).
Pročitajte još:
- CBAM: SRPSKA PRIVREDA PRED IZAZOVOM KLIMATSKIH REGULATIVA
- DOKLE JE STIGLA PRIMENA MEHANIZMA PREKOGRANIČNOG USKLAĐIVANJA UGLJENIKA – CBAM
- OBUKE ZA DOMAĆU INDUSTRIJU O MEHANIZMU PREKOGRANIČNOG USKLAĐIVANJA UGLJENIKA (CBAM)
„Za operatere instalacija iz trećih zemalja, uključujući i domaće kompanije-CBAM izvoznike, i dalje ostaje preporuka da svoje izveštaje podnose u definisanom roku’’, kaže Dušan Stokić, rukovodilac Centra za životnu sredinu, tehničke propise, kvalitet i društvenu odgovornost za PKS.
Prisećanja radi, Mrhanizam prekograničnog usklađivanja ugljenika (CBAM) usvojen je kako bi se tržište Evropske unije zaštitilo od uvoza proizvoda koji u sebe uključuju visok ugljenični otisak. Istovremeno, zemlje koje nisu članije Evropske unije podstiču se da kontrolisano proizvode emisije ugljenika kako bi ostale konkurente na tržištu.
Energetski portal