Dan zaštite prirode, 11. april, Nacionalni park Tara obeležio je dodelom nagrada i podsticajnih sredstava za poslovne ideje koje će doprineti zaštiti prirode i, istovremeno, omogućiti održivo korišćenja prirodnih resursa.
Živeti na prostoru Nacionalnog parka je, sa stanovišta prirodnih vrednosti, posebna privilegija, ali upravo zbog svih dragocenosti koje su u režimu zaštite i posebna obaveza i izvesno ograničenje u poslovnim poduhvatima.
Zato je Nacionalni park Tara kroz projekat „Eko karst“, u okviru „Interreg DTP“ poziva, nagradio tri najbolje poslovne ideje, koje će se realizovati u Nacionalnom parku.
Na konkurs za najbolje poslovne ideje za „ pristiglo je 11 projektnih prijava.
Žiri sastavljen od stručnjaka iz Zavoda za šume Slovenije, ZaVita d.o.o. (Slovenija), Globalnog fond za prirodu (Nemačka), Regionalne razvojne agencije „Zlatibor“ i novinarke RTS-a Jelene Božović izabrao je najbolje.
Treća nagrada, u iznosu od 47.000 dinara, pripala je udruženju građana „Bios“ iz Bajine Bašte za projekat „Eko sapuni – tarski sapun“.
Projekat predviđa proizvodnju sapuna na tradicionalni način uz uključivanje lokalnog stanovništva u proizvodnju i nabavku sirovina, a naglasak će biti stavljen i na edukaciju o štetnosti standardnih deterdženata koje koristimo.
„Nabavljaćemo osnovne sirovine kao što su svinjska mast i goveđi loj, a onda dolazi onaj zanimljiviji deo, u stvari, odabir livadskog ili lekovitog bilja, koji će svakako svojim sastavom doprineti kvalitetu tih sapuna“, kaže Jasna Stanković iz Udruženja građana „Bios“.
Drugu nagradu, u iznosu od 70.000 dinara, osvojio je Miloš Stevanović iz sela Jagoštica sa idejom za izgradnju sušare za autohtone sorte voća i nabavku kazana za proizvodnju pekmeza od šumskih plodova i divljih voćki. Projekat se temelji na sertifikaciji celog sela za zonu organske proizvodnje i očuvanju genofonda.
„Planiram nabavku kazana za pravljenje pekmeza, od autohtonih vrsta šljiva, madžarke, divljih krušaka i autohtonih krušaka, kalemljenih koji bi osavremenio proces uz očuvanje tradicionalnih proces“, navodi Miloš Stevanović iz Jagoštice na Tari.
Prvu nagradu, u iznosu od 118.000 dinara, dobio je Miloš Jovanović iz sela Rastište za ideju za sakupljanje pčelinjeg otrova i izgradnja api komore. Doprinos pčela očuvanju biološke raznovrsnosti i retkih biljnih vrsta na ovom području je izuzetno značajan.
„U mom projektu, u sakupljanju pčelinjeg otrova i bavljenja pčelarstvom, nemam nikakva ograničenja… A sama ideja mi se javila 2018. godine, zbog malih prihoda organskog meda, tako da sam morao da smislim nešto od sporednih pčelinjih proizvoda “ navodi Miloš Jovanović iz Rastišta.
Pored ovih nagrada još troje aplikanata će biti u prilici da putuje u Sloveniju na završnu konferenciju „Eko Кarst“ projekta. Novčane nagrade je finansirao nacionalni park Tara iz svojih sredstava.
Nacionalni park Tara, obuhvata oko 25.000 hektara, i čuva više od 1200 biljnih i najatraktivnije životinjske vrste. Šume Tare su po lepoti i bogatstvu, među najvrednijim u Evropi, a uloga čoveka u ovom zaštićenom krečnjačkom području, dok radi i prihoduje, neodvojiva je od obaveze da ta prirodna blaga štiti i razvija.
„Ovo je samo jedna od niza različitih aktivnosti koje će doprineti, kako očuvanju prirode, tako očuvanju i boljem životu stanovništva na području Parka“, kaže Marijana Josipović iz Nacionalnog parka Tara.