MOL Grupa – Vodeći igrač u stvaranju zelenog i samoodrživog regiona

Sredinom marta ove godine MOL Grupa je ažurirala svoju dugoročnu strategiju SHAPE TOMORROW, prema kojoj kompanija ima za cilj da učini region zelenijim, samoodrživijim i konkurentnijim. MOL Grupa obezbeđuje pametnu tranziciju sa definisanim rešenjima i to ulaganjem u dalje jačanje bezbednosti snabdevanja u regionu, stvaranjem vrednosti iz otpada i oblikovanjem budućnosti mobilnosti inovativnim tehnologijama. Ažurirana strategija stavlja veći naglasak na obnovljiva goriva, zeleni vodonik, biometan i geotermalnu energiju. U narednim godinama kompanija će uložiti više od četiri milijarde dolara na zelene investicije i ima za cilj da do 2050. postigne neutralnost ugljenika.

Verujemo da će MOL Grupa svoje ciljeve i ispuniti, jer je u prethodnih mesec dana kompanija otvorila čak dve fabrike koje ispunjavaju ciljeve strategije. Sredinom aprila otvorena je fabrika zelenog vodonika u Sasalombati u kojoj će se proizvoditi čak 1.600 tona zelenog vodonika godišnje, koristeći električnu energiju iz obnovljivih izvora. To je faktički najveća elektrana zelenog vodonika u Centralnoj i Istočnoj Evropi, kapaciteta 10  megavata.

Investicija od 22 miliona evra učiniće proizvodnju goriva održivijom, a fabrika će smanjiti emisiju ugljen-dioksida iz rafinerije Dunav za 25.000 tona godišnje. Nova tehnologija će postepeno zameniti proizvodni proces zasnovan na prirodnom gasu, koji trenutno čini jednu šestinu ukupnih emisija ugljen-dioksida MOL Grupe i prvenstveno će koristiti zeleni vodonik u sopstvenoj mreži tokom proizvodnje goriva.

U FOKUSU:

„MOL Grupa je dostigla još jednu prekretnicu: od sada možemo da proizvodimo zeleni vodonik bez emitovanja gasova staklene bašte. Ovom tehnologijom postižemo smanjenje emisija koje je ekvivalentno izbacivanju oko 5.500 vozila sa puta odjednom. Danas, naša nova fabrika zelenog vodonika čini MOL-ove industrijske operacije zelenijim, ali sutra će ponuditi rešenja za celu industriju i mobilnost vodonika. Nakon Sasalombate, prenećemo tehnologiju u druge dve proizvodne jedinice u Rijeci i Bratislavi, kako bismo proces proizvodnje goriva učinili održivijim u svim rafinerijama MOL Grupe“, rekao je Jožef Molnar, izvršni direktor MOL Grupe na ceremoniji otvaranja nove fabrike zelenog vodonika.

Druga fabrika, tačnije kompleks poliola je otvoren sredinom maja u Tisaujvarošu i vrednost ove investicije je čak 1,3 milijarde evra, a kompleks ima kapacitet od oko 200.000 tona poliola godišnje. Otvaranjem fabrike poliola, MOL Grupa je postala jedini entitet u Mađarskoj i u Centralnoj i Istočnoj Evropi koji pokriva ceo lanac vrednosti, od prerade nafte do proizvodnje poliola (plastične sirovine koja ima veoma široku primenu). Poliol je jedna od najtraženijih plastičnih sirovina, koja se koristi u širokom spektru industrija od proizvodnje automobila do odeće i izolacije. Poliuretan je napravljen od poliola i osnovni je materijal za mnoge trajne robe široke potrošnje sa kojima se svako susreće u svom svakodnevnom životu.

Foto: MOL Grupa

Fabrika u Tisaujvarošu će proizvoditi poliol koristeći jednu od najefikasnijih i ekološki prihvatljivih metoda koje su danas dostupne. Prema proračunima MOL-a, fabrika će godišnje doprinositi sa skoro 150 miliona evra finansijskim rezultatima MOL Grupe i obezbediće dugoročno zaposlenje za skoro 300 ljudi. MOL Grupa stvara vrednost od otpada, pokreće cirkularnu ekonomiju i dodatno ojačava sigurnost snabdevanja. Nema sumnje da se energetska tranzicija mora sprovesti i da se moraju postići veoma ambiciozni ciljevi koje je postavila Evropska unija. To je u interesu svih aktera na tržištu, a MOL Grupa, kao vodeća kompanija u srednjoevropskoj industriji, čini sve što može da ispuni ove ciljeve i transformiše kompaniju.

Mol Grupa

Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala  AGOSOLARNA ENERGIJA I OIE.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti