Mogu li propisi EU o rudarskom otpadu da odgovore na izazove povećanog rudarenja?

Foto-ilustracija: Freepik (wirestock)

Kako bi smanjila svoju zavisnost od uvoza kritičnih sirovina, koje su potrebne za različite industrije, od tehnologija, preko energetike i do automobilske industrije, Evropa ima u planu da u narednim godinama poveća rudarenje. Štaviše, doći će do otvaranja novih rudnika, kako bi se ostvario cilj da se najmanje 10 odsto ovih sirovina proizvodi u Evropi, koji je postavljen Zakonom o kritičnim sirovinama (CRMA).

Pitanje koje se postavlja jeste da li su evropski propisi o rudarenju dovoljno dobri za ostvarenje takvog zadatka? Organizacija Transport & Environment (T&E), naručila je pravu analizu Direktive EU o rudarskom otpadu (EWD) iz 2006. godine, na osnovu koje je iznela šta bi sve trebalo da sadrži njegova revizija. Kako se navodi, iako se za Evropu smatra da ima najviše ekološke standarde na svetu, upitno je da li su dobri oni koji se odnose na rudarski otpad ili su zastareli i nisu adekvatni za savremene potrebe.

Među glavnim zaključcima pravne analize koju je sprovela advokatske kancelarija Hörchner Advocaten, nalazi se da postoji rizik da države članice Evropske unije primenjuju Direktivu na različite načine. Uz to, mnoge važne odredbe nisu jasno definisane i ostavljene su da ih svaka od članica primeni prema svojoj volji. Kao primer, navodi se da nije jasno ko je odgovoran u slučajnu nesreće ili štete, kao ni to koliko često i u kojoj meri planiranje prevencije i monitoringa treba da se sprovede.

Kao drugi važan zaključak analize ističe se da neke najbolje dostupne tehnike nisu obavezne i ostavljaju kompanijama prostor da same donesu odluku o njima. U ovom slučaju dat je primer filtriranih jalovištara, kao tehnike za upravljanje rudarskim otpadom koja doprinosi poboljšanju bezbednosti i smanjenju ekoloških rizika koji su povezani sa skladištenjem jalovine.

Na kraju, trenutni propisi u vezi sa zaštitom životne sredine i dobrobiti lokalnih zajednica nisu dovoljno dobri.

Pročitajte još:

Na osnovu zaključaka iznetih u pravnoj analizi, T&E poziva Evropsku komisiju da ažurira Direktivu o rudarskom otpadu i preradi se u novu Evropsku regulativu o rudarskom otpadu. Na ovaj način, osigurala bi se harmonizovana primena pravila između država članica. Pored toga, najbolje dostupne tehnike treba da postanu obavezne. Kompanije treba da se obavežu na njihovu primenu, oslanjajući se na stručno znanje i smernice. Ovakve smernice i preporuke o najboljoj dostupnoj tehnici za upravljanje različitim industrijskim procesima, uključujući i upravljanje rudarskim otpadom utvrđene su u BREF dokumentu (eng Best Available Techniques Reference Document. Ovo ne samo da bi poboljšalo zaštitu životne sredine i bezbednost, već bi i imalo pozitivan uticaj na zajednice koje žive u blizini rudarskih lokacija.

Treći predlog koji je T&E izneo jeste oslanjanje na Smernice za bezbednost na prvom mestu (eng Safety First Guidelines), koje su razvijene od strane stručnjaka za rudarstvo, civilnog društva i akademske zajednice. One daju detaljno objašnjenje na koji način bi jalovišta trebalo da budu dizajnirana, kako njima da se upravlja i kako ih zatvoriti. Pored toga, postavljaju ključne finansijske i upravljačke odredbe koje bi trebalo da budu uspostavljene. Takođe, u novoj regulativi mere zaštite životne sredine i bezbednost zajednica treba da budu ojačane, uz prepoznavanje snažnih i dugotrajnih posledica na zemljište, biodiverzitet i ljudsko zdravlje u slučaju neuspeha brana za jalovinu i njenog izlivanja.

Na kraju, ističe se da zajednice treba da budu uključene u sve faze rudarskih projekata, kroz konsultacije i da budu obaveštene o nezgodama ukoliko do njih dođe.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti