Vlada Meksika donela je odluku da pokrene proizvodnju sopstvenih električnih automobila čija će cena varirati od 4.400 do 7.400 dolara, u zavosnosti od modela. Klaudija Šejnbaum Pardo, predsednica Meksika, predstavila je Oliniju, prvog proizvođača mini električnih vozila razvijenih u Meksiku, na nedavno održanoj konferenciji u Vladi.
Prema njenim rečima, ovi mali automobili omogućiće bezbedno, efikasno i održivo rešenje za gradsku mobilnost.
Kako je navela, u planu je proizvodnja tri tipa električnih mini vozila – jedan model namenjen je za potrebe lične mobilnosti, na primer, mladima koji vode decu u školu ili onima koji bi inače vozili motocikle. Drugi model dolazi kao alternativa za taksi motocikle, pružajući bezbednu, tihu i udobnu alternativu za korisnike, a niske operativne troškove za vozače. Najzad, treći model namenjen je distribuciji robe na kratkim relacijama kao održiv odgovor na rastuću potražnju za isporukom u onlajn trgovini i sve zastupljenijom dostavom namirnica.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Predsedica Meksika objasnila je da će ovi modeli, osim što će biti povoljni, moći da se pune na bilo kojoj utičnici čime će dodatno biti olakšana njihova svakodnevna upotreba. Cilj je da u različitim državama Meksika budu izgrađena regionalna montažna postrojenja, kao i da većina komponenti ovih električnih automobila bude meksičkog porekla.
„Ideja je da Vlada podrži Sekretarijat (Sekretarijat za nauku, humanističke nauke, tehnologiju i inovacije) da izradi ovaj dizajn a, kada je reč o sklapanju vozila, delovi mogu da se prave i sastavljaju na različitim mestima, što je jedan od ciljeva. Budući da putovanje automobilom od Sonore do Jukatana ima svoju cenu, to povećava i cenu vozila. Ako možemo da imamo montažnu kompaniju u Jukatanu i jednu u Sonori, to bi bilo veoma dobro jer nam omogućava da prodajemo vozila po nižoj ceni“, rekla je Šejnbaum Pardo.
Projekat će koordinirati Ministarstvo nauke, humanističkih nauka, tehnologije i inovacija, a razvijaće ga Nacionalni politehnički institut (IPN) i Nacionalni tehnološki institut Meksika (TecNM). Investicija u projekat će u 2025. godini iznositi oko 1.200.000 dolara.
„Za sada imamo radni tim; Oni su već napredovali. Čak će u dogledno vreme biti pozvane i privatne kompanije koje su već dugo posvećene proizvodnji elektromotora u Meksiku“, dodala je predsednica Meksika.
Pročitajte još:
- Tri inovacije koje mogu transformisati industriju električnih vozila
- Kina otvorila prvi auto-put sa nultom emisijom ugljenika
- Radne mašine odgovorne za 3,1 odsto emisija EU: Potrebne hitne zakonske mere
Prekretnica u meksičkoj industriji
Rosaura Ruis Gutijeres, Sekretarka za nauku, humanističke nauke, tehnologiju i inovacije, rekla je da Olinija, što na astečkom jeziku znači kretanje, označava prekretnicu u meksičkoj industriji i naglašava saradnju između akademske zajednice, vlade i proizvodnog sektora u potrazi za tehnološkim suverenitetom i blagostanjem Meksika.
„Posredstvom Olinije nastojimo da ostvarimo uspešan transfer tehnologije iz akademskog i istraživačkog sektora za osnivanje kompanija, u ovom slučaju javno-privatnog partnerstva. To je jedan od načina na koji će se reflektovati model zajedničkog prosperiteta, jer će se deo ostvarenih prihoda izdvajati za nauku i obrazovanje“, istakla je Ruis Gutijeres.
Roberto Kapuano Trip, koordinator projekta Olinija, objasnio da će sva tri modela koristiti višenamensku modularnu platformu što znači da će šasija, motor, pogon i baterija biti razvijeni samo jednom, a toj platformi će biti dodate različite karoserije koje će im pružiti različite namene.
On je precizirao da će vozila biti nulte emisije, odnosno da ne emituju gasove staklene bašte, ne prave buku i imaju mnogo niže operativne troškove od vozila na benzin. U planu je da vozila budu opremljlena litijum-jonskim baterijama.