Održiva vizija Mađarske usmerena je na smanjenje zavisnosti od spoljnih izvora energije i jačanje energetskog suvereniteta zemlje, ali u razumnim i ekonomski održivim okvirima, rekao je Lantoš Čaba, ministar energetike Mađarske.
Kao dva glavna stuba energetskog suvereniteta ove zemlje, istakao je nuklearnu i obnovljivu energiju. Iako je solarna energija ostvarila značajan napredak u prethodnim godinama, ministar je rekao da Mađarska ima i druge resurse koje želi da iskoristi, poput geotermalne energije i biogasa.
Prema njegovim rečima, nuklearna energija je preduslov za održivu klimatsku politiku, zbog čega će se raditi na produženju radnog veka četiri bloka u Paksu. Nakon što se završi investicija Paks II, šest blokova će moći da proizvede polovinu domaćih potreba za električnom energijom, čija će potrošnja nastaviti da raste.
Vraćajući se na solarnu energiju, ministar je podelio podatak da će ukupna snaga iz ovog izvora ove godine premašiti 8 GW. Ovo je značajno, imajući u vidu da je najveći zabeležen vrh potrošnje električne energije u zemlji bio 7,76 GW.
Ono što ostaje najveći izazov za Mađarsku u narednoj deceniji jeste rešavanje problema skladištenja električne energije. Pored toga, potrebno je unapređenje elektroenergetske mreže usled povećanja solarnih kapaciteta.
Pročitajte još:
- Bugarska može da ima ključnu ulogu u razvoju projekta Zelenog energetskog koridora
- Severna Makedonija: Izdavanje garancija porekla za energiju iz OIE počinje u aprilu
- Neiskorišćeni potencijal – Hrvatska istražuje geotermalnu bušotinu u Zagrebačkoj županiji
Na sajtu Ministarstva energetike Mađarske istaknuto je da je u Sazhalombatu prošle godine, kao deo strategije održivosti, pokrenuta najveća fabrika za proizvodnju zelenog vodonika u regionu, koja će godišnje proizvoditi 1.600 tona ugljenično neutralnog vodonika za proizvodnju goriva. Pored toga, u planu je izgradnja i drugih fabrika za zeleni vodonik.
Áldott Zoltán, predsednik nadzornog odbora MOL Grupe, mađarske multinacionalne naftne i gasne kompanije, istakao je da je za održavanje balansa između proizvodnje zelene energije i konkurentnosti potrebno uzeti u obzir i poziciju Mađarske u Karpatskom basenu. Naime, prirodne okolnosti su takve da nije moguće da obnovljivi izvori u potpunosti zamene fosilna goriva. Ipak, treba dalje raditi na širenju proizvodnje zelene energije, ali za uspešnu i održivu tranziciju neophodne su inovacije i vreme.
Ove nedelje, Vlada Mađarske pokrenula je i novi energetski program u vrednosti od 440 milijardi forinti (oko 100 miliona evra), koji će biti namenjen pomoći kompanijama u smanjenju troškova energije. Sredstva će služiti za raspisivanje javnih poziva za kompanije s ciljem unapređenja energetske efikasnosti, izgradnje sistema za skladištenje energije, proizvodnje biometana, modernizacije sistema daljinskog grejanja i drugih energetskih projekata.
Energetski portal