Lenjingradska elektrana gradi još reaktora, uskoro i Mađarska

Foto-ilustracija: Unsplash (wim-van-t-einde)

Rusija je jedan od vodećih svetskih aktera kada je u pitanju nuklearna energija, sa značajnim brojem operativnih reaktora i visokim stepenom razvoja domaće tehnologije. Zahvaljujući tome, ruska nuklearna oprema se izvozila i koristila za izgradnju nuklearnih postrojenja u drugim zemljama. Najpoznatiji ruski reaktori su VVER (vodo-vodni energetski reaktori), koji koriste vodu kao rashladno sredstvo i moderator. Ovi reaktori su implementirani i u Mađarskoj, Slovačkoj i Finskoj, ali saradnja postoji i van Evrope.

Nuklearna elektrana Pakš u Mađarskoj, koja se nalazi oko 100 kilometara od Budimpešte, trenutno poseduje četiri reaktora tipa VVER-440. Prošle godine je potpisan plan za proširenje ove elektrane sa još dva reaktora tipa VVER-1200 koji su modernija verzija, što će značajno povećati nuklearni kapacitet zemlje i obezbediti dugoročno snabdevanje električnom energijom. Nedavno je najavljen početak izgradnje koji je moguć do kraja godine, kako navodi Politika.

Prema najnovijim podacima, Rusija upravlja sa više od 35 nuklearnih reaktora unutar svojih granica. Zemlja ima ambiciozan plan da proširi svoje kapacitete nuklearne energije, sa nekoliko novih reaktora koji su trenutno u izgradnji ili u fazi planiranja. Strategija je deo šireg napora da se osigura energetska sigurnost, smanje emisije gasova staklene bašte i zadrži pozicija vodećeg aktera kada je u pitanju nuklearna tehnologija na polju energetike.

Pročitajte još:

Nuklearna elektrana Lenjingrad je jedna od najvećih u Rusiji, sa instalisanim kapacitetom od 4,4 GV.  Preko 55 odsto električne energije za Sankt Peterburg (nekadašnji Lenjingrad) i širu oblast obezbeđuje ona, što je blizu trećine ukupne električne energije na severozapadu Rusije.

Foto-ilustracija: Unsplash (Dan Meyers)

Blokovi 1 i 2 Lenjingradske elektrane ugašeni su 2018. i 2020. godine. Pošto su ovi blokovi stavljeni van pogona zbog starosti, novi blokovi VVER-1200 počeli su sa radom u pogonu Lenjingrad II. Ove nove jedinice, sa životnim vekom od 60 godina i mogućnošću produženja na još 20 godina, obezbediće stabilno snabdevanje energijom do 2080-ih. Blokovi 7 i 8 trebalo bi da zamene blokove 3 i 4 nakon što budu ugašeni u narednim godinama. Prvo izlivanje betona za blok 7 pre nekoliko meseci, označilo je početak glavne faze izgradnje, a radni vek bi trebalo da bude dug 60 godina, uz mogućnost produženja na još 20 godina, kako navodi World Nuclear News.

Očekuje se da će blokovi 7 i 8 elektrane Lenjingrad biti pušteni u rad do kraja ove decenije i početkom sledeće, tačnije 2030. i 2032. godine. Nedavno je završena izgradnja betonske temeljne ploče i za reaktor bloka 8, čime je omogućeno dalje napredovanje u izgradnji postrojenja.

Dakle, razvoj nuklearnih rekatora, kao i domaće tehnologije nije zaustavljen niti usporen, već se radi na konstantnom proširenju kapaciteta u skladu sa nacionalnom strategijom.

Milica Vučković

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti