
Balkan Solar Summit okupiće stručnjake, poslovne lidere i donosioce odluka iz više zemalja sveta, kako bi zajednički predložili način kako da izgradimo održivu energetsku budućnost. Konferencija će biti održana 27. i 28. februara u prestižnom prostoru Banskog dvora u Banja Luci.
Na ovogodišnjem Balkan Solar Summitu ključne teme su veliki energetski projekti iz OIE u regionu, podela rizika u strukturiranju projekata (razvoj, izgradnja, finansiranje i otkup energije), integracija OIE u elektroenergestki sistem sa rešenjima za skladištenje, stabilnost i sigurnost energetskog sistema, CBAM, kao i aktuelnosti na tržištu električne energije.
Pored navedenih tema, biće obrađeno još dosta drugih, kao i zanimljivosti vezane za energiju iz obnovljivih izvora. Kompletan program Samita svi zainteresovani mogu videti na web sranici www.solarsummit.ba. Ervin Leko, programski direktor Balkan Solar Summita, pojasnio nam je šta će sve dešavati tokom ova dva dana konferencije.
Koje stručnjake možemo očekivati na ovogodišnjoj konferenciji?
– Sa zadovoljstvom mogu reći da smo osigurali najveća imena iz polja energetike, bolje reći iz oblasti obnovljivih izvora energije kako iz regiona, tako i šire. Glavni kriterijum kod odabira je bio da su moderatori i panelisti osobe iz realnog sektora sa ostvarenim referencama u svojim karijerama, te da su se dokazali do sada aktivnim učestvovanjem na mnoštvu međunarodnih konferencija, gde su predstavili svoje projekte. Među panelistima imamo predstavnike iz svih zemalja regiona, kao i predstavnike zemalja EU, pa i dalekog Japana. Već do danas, petnaestak dana pre početka Samita, svoje učešće su i dolazak na Samit potvrdili predstavnici kompanija iz 15 zemalja, što nam je dokaz da smo pogodili sa programom samita, temama i odabirom moderatora i panelista.
Pročitajte još:
- Beogradski sajam turizma 2025: Nova energija za turističku industriju
- Pridružite se najvećoj međunarodnoj gasnoj konferenciji i izložbi u jugoistočnoj Evropi
- Otvorena je registracija za ESG Adria Samit u Porto Montenegru
Šta očekujete od Balkan Solar Summit 2025?
Cilj ovogodišnjeg Samita je predstaviti presek trenutnog stanja u regionu kada su u pitanju obnovljivi izvori energije, sa posebnim naglaskom na položaj Bosne i Hercegovine na putu dekarbonizacije elektroenergetskog sektora u regionu. Takođe razmeniće se stručna mišljenja o ključnim problemima na putu dekarbonizacije, predstaviće se mnoštvo kako završenih projekata, tako i novih projekata koji su na putu da uskoro budu na mreži, razgovaraće se o zakonskoj i drugoj regulativi u regionu, nedostatku iste kako bi se ubrzale aktivnosti na novim MW iz obnovljivih izvora, pričaćemo o preprekama za strane investitore, o metodama finansiranja i drugom. Sve navedeno ima za cilj da na kraju otvori put ka novim projektima i novim partnerstvima.
Koliko ovaj događaj doprinosi povezivanju kompanija i sklapanju saradnji?
– Balkan Solar Summit, kao najveći regionalni događaj kada su u pitanju obnovljivi izvori energije, je već poslednjih godina mnogo doprinio na regionalnoj saradnji, jer ovde su prisutni stručnjaci i sa zapada i sa istoka i sa severa i sa juga, stručnjaci koji nemaju nikakvih barijera niti predrasuda, samo imaju jedan cilj, a to je postizanje nulte emisije ugljenika (net-zero) do sredine 21. veka i što stabilniji i sigurniji energetski sistem, kao i što kvalitetniju električnu energiju za krajnjeg potrošača. Tokom i nakon prošlogodišnjeg samita sa zadovoljstvom mogu reći da je uspostavljeno niz poveznica što je na kraju dovelo do novih investicija u regionu i dolaska novih investitora.
Kakve konkretne rezultate očekujete da proizađu iz ovog dvodnevnog događaja ?
– Nabrojaću samo neke konkretne rezultate koje očekujemo od Samita:
Učenici iz različitih sektora će stvoriti nove poslovne kontakte i partnerstva, što može dovesti do budućih saradnji i zajedničkih projekata. Prezentacije i paneli o uspešnim projektima mogu pomoći investitorima da prepoznaju atraktivne mogućnosti ulaganja u solarne i obnovljive projekte u regionu. Diskusije o regulativama mogu rezultirati predlozima za poboljšanje zakonodavnog okvira koji podržava razvoj obnovljivih izvora, što u svakom slučaju može dovesti do povoljnijeg poslovnog okruženja.
Učenici samita mogu steći nova znanja, što će im omogućiti da bolje implementiraju aktivnosti oko obnovljivih izvora energije u svojim kompanijama. Očekujemo da samit svakako doprinese većoj svesti o važnosti i značaju korišćenja obnovljivih izvora energije.
Samit može poslužiti kao platforma za dalju saradnju među državama u regionu, organizacijama i privatnim sektorom u cilju zajedničkog rešavanja izazova u industriji obnovljivih izvora energije. Povećano ulaganje u solarne i druge projekte iz obnovljivih izvora energije može doprineti rastu lokalne privrede kroz stvaranje radnih mesta i razvoj novih tehnologija.
Ovi rezultati mogu imati dugoročne pozitivne posledice za region, potičući održivi razvoj i smanjenje emisija gasova staklene bašte, čime se doprinosi globalnim naporima u borbi protiv klimatskih promena, što nam je svima prioritetni zadatak u vremenu ispred nas.
Koji panel po Vašem mišljenu će privući najviše interesovanja i zašto?
– Teško mi je sada tačno odgovoriti na Vaše postavljano pitanje, jer ja sam uveren da će svi paneli privući maksimalno interesovanje, jer najveće interesovanju inače u energetici privlače ljudi iz realnog sektora, stručnjaci sa realnim i dokazanim referencama. Kao moje favorite mogu navesti panel na kojem će se predstaviti veliki projekti u regionu koji su završeni i koji već proizvode obnovljivu energiju, znači stručnjaci će nam predstaviti na koje probleme su nailazili kod razvijanja projekata i na šta trebaju najveću pažnju obratiti investitori na razvoju i izgradnji svojih budućih projekata. Takođe, imamo panel koji će razmatrati uticaj primjene EU CBAM regulative na proces dekarbonizacije u sektoru električne energije na Zapadnom Balkanu. Očekujemo da od najkompetentnijih osoba dobijemo odgovore na pitanja: „Da li CBAM ima potencijal da deluje podsticajno ili će kao mera biti destimulativan za sam proces dekarbonizacije u energetskom sektoru?” i „Koji su implementaciono primenjivi i ostvarivi scenariji i okviri za efikasnu dekarbonizaciju elektro energetskog sektora na Zapadnom Balkanu?”.
Pored navedena dva panela, panel tržišta električne energije uvek privlači najveće interesovanje. Drugoga danasamita takođe očekujemo maksimalan interes za panele, budući da smo programom predvidjeli dve zanimljive teme na panelima: Energy Storage Systems, kao i sigurnost i stabilnost energetskog sistema u uslovima tranzicije na obnovljive izvore energije.
Intervju vodila: Jasna Dragojević