Evropska organizacija SolarPower Europe pokrenula je kampanju Let’s Flex kako bi podstakla fleksibilnost neophodnu za dalju integraciju obnovljivih izvora energije. Fleksibilnost je sposobnost potrošnje i proizvodnje električne energije, kao i drugih tehnologija (poput skladištenja energije), da prilagode svoj način rada potrebama mreže ili dostupnosti energije, omogućavajući optimalna i ciljano usmerena ulaganja u mrežnu infrastrukturu.
Povodom ove kampanje, u Zagrebu će se 12. marta 2025. godine održati konferencija Solar Flex Croatia 2025 koju zajednički organizuju Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH) i SolarPower Europe (SPE).
Kako se navodi u saopštenju OIEH, uloga baterijskih sistema je ključna za stabilnost i efikasnost elektroenergetskog sistema, a interes poslovne zajednice za njihovu integraciju u postojeće i planirane elektrane iz obnovljivih izvora sve je veći. Stoga je ova konferencija od izuzetne važnosti kao platforma za razmenu znanja, iskustava i najboljih praksi u ovom brzorastućem segmentu. Dodatna vrednost konferencije leži u prilici za upoznavanje potencijalnih poslovnih partnera i umrežavanje sa ključnim akterima industrije.
Pročitajte još:
- EPS: Revitalizacija hidroelektrana donela novih 200 miliona kilovat-sati godišnje
- MT-KOMEX predstavlja solarna rešenja na Međunarodnom Sajmu energetike
- Energetska tranzicija i tržišni izazovi
Program konferencije Solar Flex Croatia 2025
Panel 1: Pametne zgrade i domaćinstva – podsticanje sopstvene proizvodnje i energetske fleksibilnosti
Panel će istražiti kako politike i tehnološka rešenja mogu osnažiti građane i preduzeća da sami proizvode, troše i distribuiraju električnu energiju. Kroz primere iz prakse i stručnu analizu, cilj je ponuditi konkretna rešenja za uklanjanje prepreka u razvoju modela proizvođača-potrošača i podržati energetsku tranziciju, stabilnost elektroenergetskog sistema i dekarbonizaciju.
Panel 2: Fleksibilnost za optimalno povezivanje sa mrežom
Ovaj panel fokusirače se na ulogu fleksibilnosti u optimizaciji priključivanja na elektroenergetsku mrežu. Učesnici panela raspravljaće o prednostima i izazovima koje hibridni solarni sistemi donose u kontekstu energetske mreže i investicija te predstaviti praktična iskustva i strategije za uspešnu implementaciju hibridnih sistema na nivou velikih energetskih projekata.
Panel 3: Poslovni modeli za baterijsko skladištenje energije
Panel će istražiti različite poslovne modele koji se primenjuju u sektoru baterijskog skladištenja energije. Stručnjaci iz industrije podeliće svoja iskustva, analize i najbolje prakse u razvoju i implementaciji poslovnih modela koji omogućavaju efikasnu i profitabilnu primenu tehnologija skladištenja energije.
Više informacija o konferenciji pronađite ovde.
Energetski portal