Evropska komisija je pre dve godine predložila ažuriranje lista prioritetnih zagađivača u evropskim vodama, s obzirom na to da mnoge štetne supstance poput PFAS, glifosata i farmaceutskih proizvoda i dalje nisu regulisane. Ova situacija predstavlja sve veći rizik za biodiverzitet i kvalitet vode, ali institucije Evropske unije kasne sa sprovođenjem ovih ažuriranja. Ažuriranja su obavezna na svakih šest godina, a poslednji put su izvršena 2013. za površinske i 2014. za podzemne vode, što ukazuje na ozbiljno kašnjenje, podaci su koje je izneo Evropski biro za životnu sredinu (EEB).
S obzirom na to da države članice treba da razviju nove planove upravljanja rečnim basenima do 2025. godine prema Okvirnoj direktivi o vodama EU (WFD), značajno je da se ažuriranje sprovedu što pre. Proširenjem broja štetnih supstanci koje će se pratiti, može značajno da se poboljšati kvalitet vode.
Kako bi se stekao bolji uvid u stanje evropskih reka, istraživački tim sa Helmholc centra za istraživanje životne sredine (UFZ), analizom 445 uzoraka iz 22 vodotoka, otkrio je više od 504 od 610 štetnih hemikalija. Ovime su obuhvaćeni pesticidi, industrijske hemikalije, kao i aditivi za plastiku i gumu i drugi.
Pročitajte još:
- Kako unaprediti stanje evropskih voda
- Jesu li veštačke reke budućnost upravljanja vodnim resursima?
- Koliko su degradirani slatkovodni sistemi – Šta pokazuje izveštaj Ujedinjenih nacija
Rezultati pokazuju da je u 40 odsto uzoraka pronađeno do 50 hemikalija, dok je u 41 odsto pronađeno između 51 i 100 hemikalija. Najveći broj supstanci, odnosno 241 hemikalija, pronađena je u uzorku vode koji je uzet iz reke Dunav.
Još jedan podatak jeste da su naučne granične vrednosti prekoračene u 74 odsto testiranih uzoraka, a posebno visok rizik jeste za rakove. Na 15 odsto ispitanih mesta zabeleženo je da životinje imaju male šanse za preživljavanje. Često je pronalažena prisutnost insekticida diazinon i fipronil, koji su izuzetno štetni za vodene beskičmenjake.
I pored brojnih mera koje se sprovode za unapređenje kvaliteta, prisutnost hemikalija u evropskim vodama i dalje je prevelik, zaključak je istraživača.
Energetski portal