Naučnici sa Univerziteta Makgil, jednog od najstarijih u Kanadi, otkrili su kako da iskoriste sunčevu svetlost da pretvore dva štetna gasa, metan i ugljen-dioksid, u korisne hemikalije. Na jedan način, proces bi se mogao uvrstiti u neki oblik reciklaže štetnih emisija.
Tim naučnika uspeo je da postigne ovaj podvig koristeći specijalan katalizator napravljen od zlata, paladijuma i galijum nitrida, koji u kombinaciji sa sunčevom svetlošću pokreće hemijsku reakciju koja dalje pretvara metan i ugljen-dioksid u zeleni metanol i ugljen-monoksid, koji su veoma korisni u industriji energije i hemikalija.
Neizostavna prednost ovog procesa je to što radi na sobnoj temperaturi i ne zahteva visoke temperature ili jake hemikalije, što je zapanjujuće.
Pročitajte još:
- Dablin uvodi zabranu odlaganja smeća u plastičnim kesama
- UN principi i preporuke za pravedno korišćenje ključnih minerala u energetskoj tranziciji
- Emisije metana rastu brže nego ikada, uprkos globalnim obećanjima
Istraživači veruju da bi ovo otkriće moglo pomoći Kanadi da postigne svoj cilj smanjenja emisija gasova staklene bašte na nulu do 2050. godine, pretvarajući ove štetne gasove u korisne resurse koji mogu doprineti održivoj budućnosti.
S obzirom da se crpi sunčeva svetlost, i jedna materija pretvara u drugu, poređenje sa fotosintezom postaje neizostavno. Fotosinteza, inače proces svojstven prirodi, koristi sunčevu svetlost da pretvori ugljen-dioksid i vodu u hranu i kiseonik. U oba slučaja, sunčeva energija igra ključnu ulogu u pretvaranju štetnih gasova u korisne proizvode.
Pretvoriti najštetnije hemikalije na održiv način u vredne hemikalije ostaje pitanje za budućnost, čija bi ozbiljna primena mogla preoblikovati industrijske procese.