Visoke temperature i sve češći toplotni talasi mogu se negativno odraziti na zdravstveno stanje građana, a pritom je od velike važnosti od vrućina zaštititi ranjive grupe poput starijih osoba i dece. Grad Beč stoga sprovodi brojne mere kojima želi sniziti visoke temperature u gradu, i pomoći građanima da se lakše nose s vrućinama.
Uz bečke gradske bazene i javna kupališta, utočište od vreline gradskog asfalta nude i gradska šuma, parkovi i vrtovi. Austrijska prestonica posebnom kampanjom želi skrenuti pažnju na činjenicu da zelene površine pružaju zaštitu od vrućina. Jedno od najvažnijih rekreacijskih područja u gradu – Bečka šuma, ima jednak rezultat hlađenja kao 23 miliona klima-uređaja. Bez prirodnog hlađenja, temperatura u gradu bila bi u proseku viša za 6 °C.
Rashlađivanje je takođe zagarantovano u jednom od preko 1.000 parkova, a u užem gradskom području kontinuirano se uređuju parkovi i sade nova stabla. Osim toga, u bečkim parkovima postoji dvanaest vodenih igrališta, i više od 100 vodenih atrakcija za decu svih uzrasta.
Pročitajte još:
- JAVNI PREVOZ BEČA – UNAPREĐIVANJE VOZOVA SMANJUJE CO2
- BEČ GRADI PARKING MESTA ZA E-TROTINETE
- ZELENI HOTELI U BEČU
Besplatan pristup svežoj, hladnoj i pitkoj vodi širom austrijske metropole, osiguran je zahvaljujući preko 1 300 javnih česmi. Kako bi se građani i turisti mogli nakratko rashladiti, u javnim parkovima i drugim gradskim područjima, postavljeni su i raspršivači koji ispuštaju vodu.
Grad Beč sprovodi i pilot-projekat, u sklopu kog su otvorena dva centra za rashlađivanje u kojima se građani mogu besplatno odmoriti na nekoliko sati, i okrepiti hladnim napitkom. Grad uz to ulaže u brojne projekte ozelenjavanja, sadnje stabala i uklanjanja asfaltiranih površina u ulicama i na trgovima, a investiraće ukupno 100 miliona evra kako bi javni prostor prilagodio klimatskim promenama. Naglasak je stavljen na gusto izgrađene četvrti koje su najtoplije tokom leta.
Građani mogu vrlo jednostavno i brzo pronaći sve mogućnosti za rashlađivanje na digitalnoj karti grada u aplikaciji Grada Beča, kao i na njegovoj web stranici. U Beču postoji i posebna telefonska linija putem koje građani 24 sata dnevno mogu dobiti savete i više informacija u vezi sa simptomima koji se javljaju usled izlaganja suncu i toploti. U razgovoru sa stručnjacima mogu, na primer, saznati kako razlikovati dehidraciju od drugih stanja, poput sunčanice, i u kojim se slučajevima treba obratiti lekaru, a takođe mogu saznati gde se i kako mogu rashladiti.
Izvor: Ekovjesnik