Kako premaz za staklenike unapređuje sigurnost hrane

Naučnici svoju pažnju posebno u poslednjim godinama usmeravaju na staklenike, kako bi unapredili koristi koje možemo da dobijemo od njih. Ranije sam pisala o inovacijama poput solarnih prozora koji se ugrađuju u staklenik, kako bi proizvodili istovremeno i zelenu energiju. Ovi objekti više nisu samo mesto za biljke, već su ljudi počeli da grade i svoje domove unutar njih.

Koliko su važni, možda bi najbolje mogli da nam približe poljoprivrednici koji se naročito prethodnih godina suočavaju sa visokim temperaturama, sušnim periodima ili ekstremnim padavinama koje uključuju i grad. Sigurnost hrane postala je jedno od najhitnijih problema na koje je potrebno dati rešenje. Uobičajeno je da jedan problem ne ide sam, već su uz njega i drugi. Ovde je reč i o porastu stanovništva, koje je potrebno snabdeti hranom.

Mnogi naučnici pobornici su teorije da porast stanovništva nije razlog krize snabdevanja hranom, već da mnogo veći uticaj ima nepravilno upravljanje istom. Ja bih dodala nemar i neosvešćenost čoveka. Bilo kako bilo, klimatske promene, porast stanovništva, nemar i neosvešćenost, dovode do velikog problema sa kojim se suočavamo, a posledice bismo u bližoj budućnosti mogli još snažnije da osetimo.

Foto-ilustracija: Freepik (fanjianhua)

Upravo zbog ovih razloga, staklenici postaju sve više važni. Iako su već rasprostranjeni i nisu nešto što je novo, kao što sam navela, neprestano se radi na njihovom unapređenju.

Naime, naučnici su osmislili premaz koji može da unapredi efikasnost staklenika, posebno u područjima koja nisu dovoljno osunčana. Ovaj premaz koristi luminescentne materijale koji mogu da preusmere svetlost, čime se omogućava bolje iskorišćavanje sunčevih zraka.

Pojašnjenja radi, luminescentni materijali predstavljaju supstance koje mogu da apsorbuju svetlosnu energiju a potom je emituju u obliku svetlosti, kao da imaju sposobnost da sijaju. Na ovaj način pospešuje se rast biljaka u uslovima koji su manje pogodni.

Među ključnim materijalima u ovom premazu nalazi se Eu3+-kontrolisani polioxotitanat, koji može lako da se ugradi u vodenu akrilnu boju. Osim što ne sadrži štetne hemikalije, ovaj premaz omogućava više prirodne svetlosti, čime se smanjuje potreba za dodatnim veštačkim osvetljenjem, za šta je potrebna električna energija.

Naučnici su u prvom eksperimentu pokazali da premaz ima značajan uticaj na povećanje suve mase biljaka i to za devet odsto. Pojašnjenja radi, suva masa biljaka predstavlja težinu biljke kada se iz nje ukloni voda. Ovakvo merenje često se koristi u poljoprivredi tokom procene rasta i produktivnosti biljaka.

Problem sigurnosti hrane postaje sve prisutnija tema u savremenom društvu, što naglašava potrebu za održivom poljoprivredom kao osnovom za budućnost. Principi regenerativne poljoprivrede, upotreba prirodnih đubriva, inovacije poput unapređenih staklenika i druga rešenja više nisu samo opcije, već neophodni koraci. Od ovih pristupa u velikoj meri zavisi ne samo način na koji ćemo proizvoditi hranu, već i kakav će kvalitet života generacije koje dolaze imati.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti