Januar 2024. godine, doneo je za građane Francuske nove mere koje imaju za cilj smanjenje otpada podsticanjem, između ostalog, i cirkularne ekonomije, ali i poboljšanje kvaliteta vazduha. Niz mera iz različitih oblasti objavilo je francusko Ministarstvo za ekološku tranziciju i teritorijalnu koheziju.
Kako bi se produžio životni vek električne i elektronske opreme, potrošačima će dodatno biti smanjena cena popravke. Bonus za popravku predstavlja iznos koji se direktno odbija sa računa potrošača kada ovakvu opremu odnose kod ovlašćenog servisera na popravku, a od ove godine bonus je veći. Za određenih pet uređaja koji se svakodnevno koriste iznos bonusa biće udvostručen, dok će se i na veliki broj drugih proizvoda ostvariti povećanje od pet odsto. Pored toga, preko 20 novih uređaja postaje kvalifikovano za bonuse. Osim ovih, uvedene su i druge novine za bonus.
Iskorišćene gume za vozila moći će besplatno da se odlože kod distributera. Do sada je ovo bilo moguće samo uz montažu novih guma. Uvođenjem ovakve mere smanjiće se njihovo odlaganje u prirodu i na deponije.
Pročitajte još:
- KANCELARIJE MOGU DA SMANJE GODIŠNJE TROŠKOVE ZA 24.000 FUNTI SMANJENJEM OTPADA
- VIŠE OD 90 ODSTO KOMUNALNOG OTPADA ZAVRŠI NA DEPONIJAMA
- U SRBIJI BI USKORO OTPAD MOGAO DA SE PRETVARA U ELEKTRIČNU I TOPLOTNU ENERGIJU
Veliki distributeri građevinskih proizvoda i materijala, dužni su da bez naknade preuzmu sav građevinski otpad koji donesu zanatlije i pojedinci, ali pod uslovom da otpad bude sortiran. Međutim, od ove godine će matalni, drveni i plastični otpad moći da se donosi i kao mešan.
Još jedna važna mera jeste sortiranje biootpada. Naime, postojaće osvojeni sistem za sakupljanje ovakvog otpada po principu od vrata do vrata. Pored toga tu su i sistemi odvojenog prikupljanja na mestima dobrovoljnog odlaganja, kao i uređaji koji omogućavaju lokalno upravljanje biootpadom. Deo građana koji ne bude u ovoj godini obuhvaćen ovom merom, pružiće se drugi vid pomoći – finansijska, informativna, kao i razmena najboljih praksi sa zajednicama.
Na kraju, zabrana uništavanja neprehrambenih proizvoda koji nisu prodati stupa u potpunosti na snagu. Još 2022. godine je u Francuskoj uvedena ova mera, ali se odnosila samo na određene proizvode kao što su električni i elektronski, zatim baterije, tekst, proizvodi za higijenu i negu dece i drugi. Od ove godine, zabrana se proširuje na sve neprodate neprehrambene proizvode.
Energetski portal