Kako deljenje resursa smanjuje rizik od nestanaka struje

Foto-ilustracija: Unsplash (shraga kopstein)

Tokom leta, zapadni deo Sjedinjenih Američkih Država suočio se s intenzivnim toplotnim talasima koji su izazvali veliku zabrinutost zbog nestanaka struje i rekordne potražnje za električnom energijom. Iako ovaj problem nije nov, on postaje sve učestaliji zbog povećane zavisnosti od električne energije, ali i nepredvidivih vremenskih uslova.

Ipak, nova studija sa Univerziteta Stanford donosi potencijalno rešenje. Prema istraživanju, ako bi komunalna preduzeća u zapadnom delu SAD-a efikasnije delila električnu energiju i sarađivala, rizik od nestanka struje mogao bi se smanjiti za čak 40 odsto.

Studija naglašava da ekstremni vremenski uslovi, poput toplotnih talasa, ne poznaju granice, zbog čega ni rešenja ne smeju biti lokalna, već regionalna. Vremenski događaji poput suša i visokih temperatura pogađaju čitave oblasti i zahtevaju sistemsku reakciju. Saradnja bi podrazumevala unapređenje regionalne razmene električne energije, gde bi države i provajderi u različitim oblastima radili zajedno kako bi balansirali potražnju i ponudu. Konkretno, višak energije iz jednog regiona, poput solarne energije proizvedene u Kaliforniji, mogao bi se preusmeriti u drugi region gde su resursi trenutno ograničeni, što bi smanjilo pritisak na mrežu.

Pročitajte još:

Na primer, ako jedan deo zemlje proizvodi više sunčeve ili vetro energije nego što mu je potrebno, taj višak bi se mogao preusmeriti u regione sa većom potražnjom ili manjkom resursa. Na ovaj način bi se osigurala stabilnost sistema i efikasnije korišćenje energije.

Ovakva saradnja između država i komunalnih preduzeća ne bi samo stabilizovala električnu mrežu, već bi pružila i podršku rastu obnovljivih izvora energije, poput vetroelektrana i solarnih elektrana.

Ovaj model saradnje nije primenljiv samo na zapadni deo SAD-a. Slični modeli mogu se primeniti globalno, posebno u nekim regionima sveta, koja se suočavaju sa izazovima poput suša i energetske krize izazvane geopolitičkim i klimatskim faktorima. Evropski energetski sistem, sa svojim međusobno povezanim mrežama, mogao bi dodatno unaprediti regionalnu saradnju kako bi energetska sigurnost bila jača i otpornija. Ovakva rešenja omogućila bi bolju iskorišćenost obnovljivih izvora i stabilniji sistem snabdevanja u trenucima krize.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti