Grad Beograd stavio je na javni uvid Nacrt strategije zelene infrastrukture za period od 2025. do 2031. godine. Dokument, koji je izradio Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu, donosi mere koje je potrebno primeniti kako bi prestonica postala „vrtni grad”.
Strategijom je predviđeno proširenje nadležnosti Sekretarijata za zaštitu životne sredine grada Beograda, kao i osnivanje novog javnog preduzeća pod mogućim nazivom „Šume Beograda“, čija bi osnovna delatnost bila upravljanje gradskim, prigradskim i vangradskim šumama na teritoriji Grada.
Kako bi svi planovi bili realizovani, trebalo bi da budu formirana javno-privatna partnerstva, i osnovan fond za realizaciju zelene infrastrukture koji delimično može da se obezbeđuje od sredstava od kompenzacije za uklanjanje i ugrožavanje elementa zelene infrastrukture.
Pročitajte još:
- Kakva sudbina čeka šumu Bajdina u Beogradu?
- Beogradske otpadne vode – čekajući na evropske standarde u prečišćavanju
- Zašto je Beograd poplavljen posle svake velike kiše?
Predviđena je i izmena i dopuna Zakona o zaštiti životne sredine kao krovnog zakona za zelenu infrastrukturu. Kao i izrada digitalne baze podataka zelene infrastrukture grada Beograda, kao i digitalnog kataloga optimalnih lokacija za pošumljavanje.
Planira se izrada tehničkih standarda za projektovanje specifičnih elemenata zelene infrastrukture, kao što su različiti tipovi krovnih vrtova i vertikalnog zelenila. Takođe, biće izrađen priručnik sa tehničkim detaljima, a ova inovativna rešenja biće integrisana u javne objekte, stambene zgrade i javne prostore, uključujući urbane zelene tačke, kišne vrtove i slične inicijative.
Strategiju pogledajte ovde.
Energetski portal