Signal baterija je prazna u meni budi napada panike koji počinje gotovo histeričnom potragom za punjačem, a onda i za prvom slobodnom utičnicom.
E sada zamislite taj osećaj u punom autobusu na putu do kuće, dok pokušavam da se setim da li u rancu imam prenosni punjač i još važnije da li je njegova baterija puna. Možda ovo zvučni dramatično, i mnogi bi rekli da sigurno preterujem, ali verujem da me razumeju svi koji u Beogradu koriste javni gradski prevoz.
Onda sigurno shvatate moje oduševljenje kada sam pročitala da su naučnici Odeljenja za fiziku Univerziteta u Oksfordu razvili ultra-tanki materijal koji upija svetlost, proizvodi energiju i može da se postavi na mobilni telefon, ranac, automobil, gotovo na svaku površinu. Znači tim “čudom prefarbam ili čak prelepim” mobilni telefon i baterija je uvek 100 odsto puna, mojoj sreći nije bilo kraja.
Šalu na stranu, ovo otkriće je zaista fascinantno. Nakon pet godina eksperimentisanja i proračuna naučnici su uspeli, koristeći pionirsku tehniku razvijenu u Oksfordu, koja slaže više slojeva koji apsorbuju svetlost u jednu solarnu ćeliju, da iskoriste širi opseg svetlosnog spektra što omogućava da se proizvede više energije iz iste količine sunčeve svetlosti. I napravili su novi materijal koji ne samo da apsorbuje svetlost na mnogo efikasniji način, već je i dovoljno tanak i fleksibilan da se može naneti na različite površine.
Istraživači veruju da će njihov pristup nastaviti da smanjuje troškove solarne energije i da je takođe učini najodrživijim oblikom obnovljive energije.
I dok čekam da ovo inovativno rešenje postane dostupno, nosim i kabal i prenosivu bateriju, za svaki slučaj.
Milica Radičević