Jačanje energetskih veza – pušten u rad rumunski deo dalekovoda ka Srbiji

U Atini je početkom godine održan sastanak između ministara energetike Rumunije i Srbije, gde su razmatrane mogućnosti za unapređenje saradnje u energetici. Tom prilikom je diskutovano o važnosti regionalnog povezivanja u gasnom sektoru, i o značaju uspostavljene gasne interkonekcije između Srbije i Bugarske, koja omogućava diversifikaciju izvora – dopremanje gasa iz LNG terminala u Grčkoj, kao i gasa iz Azerbejdžana, ali je tada naglašen i plan za dalje povezivanje sa drugim susednim zemljama, a Rumunija i Severna Makedonija su bile među prvima u planu, kako je tada saopšteno na sajtu Vlade Srbije.

Tim povodom je sredinom novembra ove godine, puštan u rad deo visokonaponskog interkonektivnog dalekovoda od 400 kW koji povezuje Rešicu u Rumuniji sa granicom Srbije. Dalekovod nije samo ključni energetski most između dve zemlje, već je i vitalni deo Transbalkanskog koridora za prenos električne energije, koji direktno povezuje transformatorske stanice TS Pančevo 2 i TS Rešica, navodi se na sajtu Elektromreže Srbije (EMS).

U rad je pušten jedan od dva sistema, tačnije jedan od dva dalekovoda, koji povezuje transformatorske stanice TS Pančevo 2 i TS Rešica, dok se puštanje u rad drugog sistema najavljuje za prvi kvartal naredne godine.

Rumunska strana dalekovoda ima 206 stubova i proteže se na dužini od 62 kilometra.

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Unsplash (Nikola Johnny Mirkovic)

Kada govorimo o interkonektivnim dalekovodima, reč je o elektroenergetskoj infrastrukturi koja povezuje električne mreže dve ili više zemalja, što omogućava prenos električne energije preko granica. Pomoću interkonektivnih dalekovoda, zemlje mogu razmenjivati električnu energiju, što im omogućava da upravljaju proizvodnim kapacitetima, jer na primer, jedna zemlja može imati višak proizvedene hidroenergije, i na ovaj način je može izvoziti u susednu zemlju koja možda ima deficit. Generalno, povezivanje energetskih sistema obezbeđuje veću energetsku stabilnost zemalja.

Podsetimo, EMS je svoj deo dalekovoda, koji se prostire od Pančeva do rumunske granice, pustila u rad u decembru 2017. godine. Srpska deonica, dugačka 68 kilometara sa 203 čelično-rešetkasta stuba, bila je izuzezno važna za snabdevanje električnom energijom u istočnom delu Srbije, i  inicijalno je puštena u rad kao dvosistemski dalekovod.

Puštanje u rad ključnog segmenta Transbalkanskog koridora jača kooperaciju energetskih mreža jugoistočne Evrope, a samim tim i regionalnu energetsku infrastrukturu koja je ovom delu Evrope jako potrebna.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti